Evropa může mít až čtvrtinu elektřiny ze slunce

Z dnes zveřejněné studie [1] Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA) vyplývá, že pokud se udrží tempo snižování nákladů v solární energetice, pak mohou sluneční elektrárny vyrůst v evropském energetickém mixu na 15 % do roku 2030. Pokud by došlo k vylepšení přenosových sítí a proměnu na více decentralizovaný systém, pak může solární energetika zastoupit v energetickém mixu až 25 %.

Solární elektrárny se stávají klíčovou součástí energetické koncepce Evropy, foto: sykicktb/sxc.hu
Solární elektrárny se stávají klíčovou součástí energetické koncepce Evropy, foto: sykicktb/sxc.hu

EPIA také očekává zachování poklesu investiční náročnosti fotovoltaických elektráren. Například u střešních instalací o výkonu 3 kilowattů předpovídá snížení cen na 1,30 euro na watt v roce 2022.

Konkrétně to podle autorů studie znamená, že průměrná cena za 3 kilowatt střešního systému pro rodinné domky stála před dvanácti lety 20 000 euro bez DPH (asi půl milionu korun).

Dnes lze systém o stejném výkonu pořídit v průměru za 6 000 euro (přibližně 150 tisíc korun) a do konce tohoto desetiletí se předpokládá další pokles ceny na 4 500 euro (112 tisíc korun).

Studie EPIA se zabývá také fungováním přenosové sítě s postupně se zvyšujícím podílem obnovitelných zdrojů. EPIA soudí, že i výrazné navýšení podílů solárních (ale i větrných) zdrojů je možné bez problémů zvládnout se souborem správných opatření.

Jde například o sestavování a řízení solárních systémů v rámci celků, zapojování systému ukládání energie a schopnostmi zachovat špičkovou sluneční energii pro večerní časy, nebo spotřebovávání fotovoltaické elektřiny přímo v místě produkce, čímž odpadnou investice do distribuce elektřiny.

„Sluneční energie se mílovými kroky posouvá k produkci ekonomicky zajímavé elektřiny. Energetický koktejl ze solárních, větrných, či bioplynových zdrojů nabývá v Evropě stále na větším významu. Bohužel česká vláda se ke stále levnějším čistým zdrojů staví zády. Přitom dobře nastavená podpory za rozumnou cenu by pomohla snížit znečištění ovzduší i zvýšila energetickou soběstačnost regionů,“ dodává domácí kontext Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Zdroje: [1] http://www.connectingthesun.eu/wp-content/uploads/reports/Connecting_the_Sun_Shorter_version.pdf

tisková zpráva

Jeden myslel na “Evropa může mít až čtvrtinu elektřiny ze slunce

  • 29. 9. 2012 (19.40)
    Trvalý odkaz

    To je sice hezké , jenže ceny už příliš neklesnou slunce je navíc silně časově nestabilní zdroj severně od Alp je jeho využití spíše sezonní záležitost. Velký podíl v energetickým mixech je utopie.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *