Ukrajina: nová solární velmoc východní Evropy?

Ukrajina je jedním z největších žroutů energie v Evropě. Na jednotku HDP spotřebuje dvakrát tolik co Německo. Většinu si dokáže zajistit sama, instalovaný výkon je lehce přes 50 GW. V roce 2007 ovšem 47,4 % této energie pocházelo z uhlí nebo plynu, 47,5 % z jaderných elektráren a 5 % z vodních elektráren. Teprve během posledních dvou let se na Ukrajině díky velmi štědrému výkupnímu programu začalo dařit také obnovitelným zdrojům energie.

Solární elektrárna Ochotnikovo na Ukrajině patří mezi největší na světě, foto: wikipedia
Solární elektrárna Ochotnikovo na Ukrajině patří mezi největší na světě, foto: wikipedia

Ukrajina provozuje největší jadernou elektrárnu v Evropě – Záporožská s výkonem 6 GW je zároveň jednou ze sedmi největších na světě. Jaderné palivo, ale i uhlí a plyn ovšem Ukrajina musí dovážet z Ruska. Což, jak dobře víme i v Evropě, kdy byla dodávka plynu přes Ukrajinu několikrát přerušena, není dvakrát ideální stav.

Prezident Viktor Janukovič se proto rozhodl výrazně podpořit růst obnovitelných zdrojů na Ukrajině. Od roku 2011 platí pro velké solární elektrárny fixovaná výkupní cena 46 eurocentů za 1 kWh. To je zdaleka nejvyšší výkupní cena v Evropě a dost možná i na světě. Pro srovnání, výkupní cena v Německu pro rok 2013 činí 5,2 eurocentu.

V roce 2010 měla Ukrajina instalováno pouhých 2,5 MW výkonu v solárních elektrárnách. Na konci roku 2011 už to bylo kolem 200 MW, pouze v solárních elektrárnách. Větrné elektrárny tehdy vyráběly 117 MW, malé vodní elektrárny 104 MW a biomasa dalších 68 MW.

Dnes už mají solární elektrárny na Ukrajině výkon kolem 400 MW. Mimo jiné i díky dokončení několika z největších fotovoltaických elektráren na světě. Solární park Ochotnikovo na Krymu má výkon 82,65 MW. K dubnu 2012 šlo o šestou největší sluneční elektrárnu na světě a druhou největší v Evropě.

Solární elektrárna Perovo, taktéž na Krymském poloostrově, je pak 4. největší fotovoltaická sluneční elektrárna na světě s výkonem 100 MW. Skládá se ze 440 000 solárních panelů. Provozuje ji vídeňská společnost Activ Solar, která je na Ukrajině velmi aktivní.

Ukrajinský státní úřad pro energetickou účinnost a šetření odhaduje, že jen v roce 2012 přibude na Ukrajině 600 MW výkonu v solárních a větrných elektrárnách. Podle magazínu Bloomberg chystá výstavbu solárních elektráren na Ukrajině např. i česká společnost Ekotechnik Praha s.r.o., která plánuje dvě 42MW elektrárny poblíž Kyjeva a Dněpropetrovsku.

V roce 2016 má mít Ukrajina k dispozici v solárních elektrárnách výkon 1,8 GW. Podle některých zástupců státu se postupně podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu země zvýší až na 9 %, tedy výkon kolem 6 GW. Na výjimečně výhodný výkupní tarif si ostatně brousí zuby firmy z celého světa – Sharp, Schneider Electric a další.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Ukrajina: nová solární velmoc východní Evropy?

 • 31. 1. 2013 (7.20)
  Trvalý odkaz

  Nechtějí být závislí na Rusku a jinou možnost nemají. Schvaluji.

  Reagovat
 • 13. 8. 2012 (5.39)
  Trvalý odkaz

  … az jednoho krasneho dne se ukrajinsky danovy poplatnik a odberatel elektricke energie nas*re (stejne jako u nas) a flakne si na strechu svou vlastni ostrovni FVE a na tu ze site se vybodne tak jak to dnes ke sve maximalni spokojenosti dela uz nekolik lidi v CR … Jen otazka, jestli tamni vlada zakonem nenauctuje vypalne na prispevek na OZE i tem co energii ze site neodebiraji. Pak je to zrale snad uz jen na emigraci z ukrajiny (predem varuji pripadne ukrajinske ctenare tohoto komentu, jen ne do ceska.. to je z blata ne do louze ale rovnou do sra*ek)

  Reagovat
 • 11. 8. 2012 (20.06)
  Trvalý odkaz

  Mě se to také nezdá. Země, která se potýká s nízkými platy a nezaměstnaností bude dotovat FVE takovou velkou sumou (11,5 Kč za kWh). Němce chválím za rozumnou výkupní cenu 1,3 Kč je skoro běžná cena elektřiny vyrobená z konvenčních zdrojů. To znamená, že FVE už nebudou Němcům prodražovat cenu elektřiny.

  Reagovat
  • 11. 8. 2012 (22.02)
   Trvalý odkaz

   Asi nikomu kdo má jen malé povědomí o tom jak to ve východní Evropě, včetně ČR, chodí, se to nezdá. Nicméně faktem je, že to v praxi znamená budování nových solárních parků, a to se počítá.

   Reagovat
 • 10. 8. 2012 (20.46)
  Trvalý odkaz

  To je od Ukrajiny fakticky sebevražda nebo megatunel. Při jejich energetické náročnosti je nejlevnější se zaměřit na úspory.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *