Dánsko dosáhlo v oblasti solární energie cíle pro rok 2020 už nyní

Dánsko, malá pětimilionová země na severu Evropy je dnes lídrem v oblasti obnovitelných zdrojů energie i šetrné dopravy. Ne nadarmo se právě v Kodani konal summit týkající se budoucího vývoje životního prostředí. Nic z něj sice nevzešlo, ale samotné Dánsko jede. Již v roce 2012 dosáhlo v oblasti solární energie cíle, který si stanovilo pro rok 2020.

foto: Ministerstvo zahraničí Dánska
foto: Ministerstvo zahraničí Dánska

Dánsko má v Severním moři slušné zásoby ropy a zemního plynu. Je 32. největším exportérem těchto fosilních paliv na světě.

Zároveň je ale tato malá země průkopníkem v oblasti větrné energie. Větrné elektrárny zajišťují 20 % výroby elektřiny. I přesto je ale cena elektřiny pro domácnosti v Dánsku nejvyšší v EU, a to zejména díky vysokým daním.

V několika posledních letech se ale v severské zemi začala rozmáhat i solární energie a solární elektrárny. A to zejména díky době nastaveným podmínkám, zejména co se týká možností prodeje přebytků do sítě.

Díky tomu Dánsko dosáhlo kapacity solárních instalací 200 MW. Tento cíl byl přitom plánován až na rok 2020! V tomto roce chce Dánsko získávat až 35 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Dnes je to asi 22 %. Do roku 2050 chce být pak Dánsko zcela bez emisí a získávat veškerou energii z obnovitelných zdrojů energie.

Dánské energetické společnosti Dansk Energi, Energinet.dk a DONG Energy odhadují, že pokud vydrží zájem o solární energii, bude mít Dánsko v roce 2020 kapacitu 1000 MW a v roce 2030 až 3400 MW.

Pro srovnání, v České republice mají solární elektrárny k červenci 2012 instalovanou výrobní kapacitu 1 976,67 MW. Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie byl v roce 2011 celkem 10,28 %.

tisková zpráva, ERÚ

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Dánsko dosáhlo v oblasti solární energie cíle pro rok 2020 už nyní

  • 28. 9. 2012 (14.34)
    Trvalý odkaz

    V Dansku pravdepodobne skoncia danove ulavy na solarne elektrarne. Je to velka zataz na danovy system Hovoril o tom minister pre energetiku a klimu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *