Stromy jako pouliční osvětlení?

První krok k této fantastické vizi udělali vědci na Tchaj-wanu. Podařilo se jím do vodní rostliny Bacopa caroliniana (Bakuma Karolínská) implementovat zlata. Díky tomu se podařilo vytvořit v laboratorních podmínkách, první emitující .  
osvětlení - svítící stromy

nevznikl jen z rozmařilosti a pátráním po originálním . Podle deníku Daily Tech měli vědci z Akademie Sinica a Národní university Cheng Kung v Taipei konkretní cíl. Nahrazení toxického fosforu v netoxickým .

Profesor Shih-Hui Chang v prohlášení pro tisk uvedl, že je čím dál důležitější vyvíjet nové a výkonnější , které by nahrazovaly tradiční . Během výzkumu se vědci zaměřili na zmiňované nanočástečky zlata a chlorofyl (zelený pigment obsažený v rostlinách).

Portál Highlights tvrdí, že pro rozzáření rostlin vědci využili jevu bioluminscence, kdy rostliny ozářily UV zářením o vlnové délce 400 nm. zlata po ozáření UV světlem začaly vydávat přirozené bíle světlo.

Profesor Shih-Hui Chang je přesvědčen, že dopracováním této technologie lze tato bio-svítidla použít k měst, cest a apod. Také údajně nebude problém jej zapracovat do různých dřevin apod.

Čtěte také:

Jako bonus uvádí, že tyto rostliny a stromy budou dále přispívat k nižším emisím ve městech. Po této úpravě bude jejich schopnost nedotčena.

Parky svítící v noci příjemným osvětlením, cesty lemované sviticími stromy? Pouliční lampy mizí a místo nich se objevují svítící stromy. Možná vize nedaleké budoucnosti.

Tento typ osvětlení by mohl mít nejen pozitivní vliv na , ale i blahodárný vliv na lidskou psychiku a .

Electroiq
Sdílet: