Stromy jako pouliční osvětlení?
První krok k této fantastické vizi udělali vědci na Tchaj-wanu. Podařilo se jím do vodní rostliny Bacopa caroliniana (Bakuma Karolínská) implementovat nanočástice zlata. Díky tomu se podařilo vytvořit v laboratorních podmínkách, první rostlinu emitující světlo.
Výzkum nevznikl jen z rozmařilosti vědců a pátráním po originálním vynálezu. Podle deníku Daily Tech měli vědci z Akademie Sinica a Národní university Cheng Kung v Taipei konkretní cíl. Nahrazení toxického fosforu v LED diodách netoxickým materiálem.
Profesor Shih-Hui Chang v prohlášení pro tisk uvedl, že je čím dál důležitější vyvíjet nové a výkonnější LED technologie, které by nahrazovaly tradiční pouliční osvětlení. Během výzkumu se vědci zaměřili na zmiňované nanočástečky zlata a chlorofyl (zelený pigment obsažený v rostlinách).
Portál Highlights tvrdí, že pro rozzáření rostlin vědci využili jevu bioluminscence, kdy rostliny ozářily UV zářením o vlnové délce 400 nm. Nanočástice zlata po ozáření UV světlem začaly vydávat přirozené bíle světlo.
Profesor Shih-Hui Chang je přesvědčen, že dopracováním této technologie lze tato bio-svítidla použít k osvětlování měst, cest a silnic apod. Také údajně nebude problém jej zapracovat do různých dřevin apod.
Čtěte také:
- Veřejné LED osvětlení v Japonsku ušetří až 88% energie
- New York dostane šetrné veřejné LED osvětlení
- Solární a větrné veřejné osvětlení v Tokiu
- LED diody: levnější provoz než úsporné zářivky!
- Osvětlení zdarma? Solární svítidla jsou rok od roku kvalitnější
Jako bonus uvádí, že tyto rostliny a stromy budou dále přispívat k nižším emisím ve městech. Po této úpravě bude jejich schopnost fotosyntézy nedotčena.
Parky svítící v noci příjemným osvětlením, cesty lemované sviticími stromy? Pouliční lampy mizí a místo nich se objevují svítící stromy. Možná vize nedaleké budoucnosti.
Tento typ osvětlení by mohl mít nejen pozitivní vliv na spotřebu elektřiny, ale i blahodárný vliv na lidskou psychiku a architekturu.