Stromy jako pouliční osvětlení?

První krok k této fantastické vizi udělali vědci na Tchaj-wanu. Podařilo se jím do vodní rostliny Bacopa caroliniana (Bakuma Karolínská) implementovat zlata. Díky tomu se podařilo vytvořit v laboratorních podmínkách, první emitující .  
osvětlení - svítící stromy

nevznikl jen z rozmařilosti a pátráním po originálním . Podle deníku Daily Tech měli vědci z Akademie Sinica a Národní university Cheng Kung v Taipei konkretní cíl. Nahrazení toxického fosforu v netoxickým .

Profesor Shih-Hui Chang v prohlášení pro tisk uvedl, že je čím dál důležitější vyvíjet nové a výkonnější , které by nahrazovaly tradiční . Během výzkumu se vědci zaměřili na zmiňované nanočástečky zlata a chlorofyl (zelený pigment obsažený v rostlinách).

Portál Highlights tvrdí, že pro rozzáření rostlin vědci využili jevu bioluminscence, kdy rostliny ozářily UV zářením o vlnové délce 400 nm. zlata po ozáření UV světlem začaly vydávat přirozené bíle světlo.

Profesor Shih-Hui Chang je přesvědčen, že dopracováním této technologie lze tato bio-svítidla použít k měst, cest a apod. Také údajně nebude problém jej zapracovat do různých dřevin apod.

Čtěte také:

Jako bonus uvádí, že tyto rostliny a stromy budou dále přispívat k nižším emisím ve městech. Po této úpravě bude jejich schopnost nedotčena.

Parky svítící v noci příjemným osvětlením, cesty lemované sviticími stromy? Pouliční lampy mizí a místo nich se objevují svítící stromy. Možná vize nedaleké budoucnosti.

Tento typ osvětlení by mohl mít nejen pozitivní vliv na , ale i blahodárný vliv na lidskou psychiku a .

Electroiq

5 komentářů: „Stromy jako pouliční osvětlení?

 • 16. 12. 2012 (16.58)
  Trvalý odkaz

  Kdyby se podařilo dosáhnout stejného efektu jako u některých řas (ovšem to by byla asi jiná technologie), pak by to bylo pěkné, otázka jaký vliv by měla tato luminiscence na stromy, odebírala by jim část energie. Další otázka je, jak dalece by se pak tyto geny mohly rozšířit v životním prostředí. Muselo by se to implantovat do druhů, které se v dané oblasti běžně volně nevyskytují, tedy asi do nějakých exotů třeba z ameriky, aby tato manipulace neovlivnila původní populaci. Pokud by se totiž ten gen dal třeba do dubu, za několik dekád by totiž klidně mohly svítit všechny dubové lesy.

  Pokud by se ale umístily do stromů, které se u nás volně nevysktují, zmizel by jeden z problémů, pokud by se ten daný druh navíc poměrně špatně rozmnožoval, nemělo by hrozit ani nějaké výrazné „uprchnutí“ svítících stromů do přírody.

  Ale ani takový svítící les by nebyl k zahození, uvážím-li jak vypadaly ty v Avatarovi. Ještě kdyby existovalo více druhů s různými barvami. Asi by se v nich nedalo vidět jako ve dne, ale i tak by to bylo úžasné.

  Ikdyž uznávám, že asi by to neprošlo přes EU, naposledy nedovolila ani svítící akvarijní rybičky, přitom akvárium je daleko kontrolovanější biotop, navíc neonky a spol by u nás v řekách nepřežily.

  Možná vidina úspor energie v řádu desítek TWh by ji přesvědčila. Ikdyž je zajímavé, že občany peskuje za každou 40W žárovku a na Belgii, která pálí zybtečně proud na osvětlení meziměstských silnic si neposvítí, přitom tudy mizí denně obrovská množství energie. V Belgii je asi 335 000 světel na dálnicích, kdyby v každém byla výbojka s výkonem 150W, je to výkon asi 50MW, pokud se denně svítí zhruba 6h, pak je to spotřeba 350MWh, ročně pak 127 750MWh a zhruba stejné množství tun uhlí. (1MWh = cca 1t uhlí)

  Reagovat
 • 27. 5. 2011 (8.47)
  Trvalý odkaz

  Možno je odpoveďou Fosforescencia, rastliny sa cez deň „nabijú“ a v noci budú svietiť.

  Reagovat
 • 23. 2. 2011 (11.32)
  Trvalý odkaz

  A kde se v noci vezme to UV zareni, kterym je nutne rostliny ozarovat?
  A pochybuji, ze jde o „přirozené bílé světlo“, tedy svetlo obsahujici spojite spektrum vlnovych delek (alespon jako svetlo zarovkove, kdyz uz ne slunecni).

  Mmch ozarovani ulic pomoci luminiscence se dnes jiz velmi hojne pouziva u beznych elektrickych vybojek. Domnivat se, ze rostliny budou intenzivne svitit samy od sebe (bez privodu energie) je utopie.

  Reagovat
 • 2. 12. 2010 (13.40)
  Trvalý odkaz

  Prosim??? ja chcem vidiet video alebo aspon fotografiu ten svietiacej rastliny. Avatar asi stale inspiruje.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *