Vědci vyvinuli bakterie, které opravují beton

Obor komplexních systémů na Univerzitě v Newcastlu přišel se zajímavým objevem. vyšlechtili , které jsou schopné zacelovat praskliny v betonu. To by mohlo znamenat revoluci v oboru .  
materiály - popraskaný beton

Vědci vzali bakterii „Bacillus subtilis“ která se běžně vyskytuje v půdě a upravili ji na svou vlastní „BacillaFilla“. Tato geneticky upravená bakterie dokáže rozmnožovat v okamžiku, kdy se dostane do styku se specifickým pH .

Jakmile se buňky bakterií začnou množit, jsou naprogramovány tak, aby se vydaly co nejhlouběji do prasklin. Díky schopnosti nazvané „quorum sensing“ dokážou bakterie rozpoznat kdy je jejich hustota dostatečná.

Až tato podmínka nastane, bakterie se začnou proměňovat ve filament – buňky produkující uhličitan vápenatý, a další typ buněk, který produkuje jakési „betonové lepidlo“. To uhličitan zředí a přiměje ho spojit se s betonovou strukturou. Tím se prasklina zacelí.

Tato biotechnologie by se mohla stát užitečnou zejména v oblastech s častými zemětřeseními. Tamní budovy mohou obsahovat praskliny, které je příliš nákladné zacelit, anebo je třeba dokonce zbourat a postavit nové.

MSNBC

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Vědci vyvinuli bakterie, které opravují beton

  • 30. 11. 2010 (13.00)
    Trvalý odkaz

    Opravil bych ten překlep v názvu, aby nebyl tolik zavádějící.
    Jinak je to super, nová dimenze ve stavebnictví…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *