DataTresorDisc – české DVD s životností 160 let
Praha, Holešovice. Nedaleko tamní proslulé tržnice se nachází nenápadná budova, na jejíchž vratech vás přivítá spousta nebezpečně vyhlížejících plaket s názvy různých zajímavých plynů. Právě tady se vyrábí světově unikátní typ DVD s certifikovanou životností až 160 let.
Každý, kdo se kdy pokoušel zálohovat na klasická DVD důležitá data vám potvrdí, že to není dobrý nápad. Životnost takto uložených dat se počítá maximálně v řádu let, a to i v případě tzv. „značkových“ médií. Jaroslav Polívka, zakladatel společnosti Northern Star s.r.o., si je dobře vědom skutečnosti, že doba fyzických médií se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Proto ve spolupráci s předními českými vědci přišel s novinkou, která mu má otevřít pro starý typ médií nová odbytiště. A zároveň ukončit dobu, kdy bylo nutné data na zálohovacích discích neustále pravidelně co pár let přepisovat.
Začalo to ve Švýcarsku
Polívka, vystudovaných chemik, začínal s podnikáním těsně po pádu komunismu. Ve Švýcarsku pořídil první lisovací stroje na CD a v Praze mezi prvními rozjel lisování CDček. Postupně přešel na DVD, ale obrovská konkurence z Číny v posledních letech nejen jemu podnikání v této oblasti výrazně ztěžuje. Polívka proto hledal kudy se vydat dál.
Poslední dva roky společně s experty z branže optických médií vyvíjel a ve spolupráci s Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem také testoval zcela nový proudukt. Nazval jej DataTresorDisc. Jde o natolik unikátní věc, že firma Northern Star požádala také o patent.
Běžně používané materiály pro záznamovou vrstu CD-R nebo DVD-R používají organické látky. Jejich nevýhodou je, že na ně neblaze a poměrně rychle působí vlhkost a denní světlo. Data na CD-R nebo DVD-R jsou zaznamenána ve formě „pitů“, což jsou vypálené značky o různých délkách. Po vypálení záznamu do organické záznamové vrstvy dochází ke změně velikosti krystalů záznamové vrstvy vlivem vlhkosti, a tím ke změně velikosti vypálených pitů v takové míře, že čtecí mechanika přestává být časem schopna rozlišovat velikosti jednotlivých pitů a tím dochází k následné nečitelnosti disku. Současně má neblahý vliv i přizpůsobování záznamové vrstvy požadavkům na vysoké zápisové rychlosti, které vede ke zvýšení citlivosti na světlo a tím k nestabilitě dat v čase.
Keramika místo organiky
DataTresorDisc je odlišný. Jde taktéž o optické médium, ovšem jeho záznamová vrstva je založena na bázi kovů a polokovů, které dohromady vytvářejí unikátní keramicko-kovovou vrstvu. Vlastnosti použitých anorganických materiálů, spolu se speciální výrobní technologií tzv. vícepozičního plasmového naprašování, zajišťují neměnnou velikost pitů vypáleného záznamu v čase. Vypálené „pity“ digitálního záznamu tvoří permanentní záznam, který není možné vymazat ani přepsat jako je tomu například u DVD-RW. Žádný z použitých materiálů nepodléhá přirozenému stárnutí, narozdíl od organických vrstev běžných disků. Tím je DataTresorDisc odolný proti UV záření, vlhku, zvýšeným teplotám, magnetismu i radiaci.
Výhodou je, že tuto technologii lze postupně aplikovat i na další optická média o vyšší kapacitě, např. blu-ray disky. O této variantě však Polívka zatím pouze uvažuje. Prozatím jeho firma společně s Alzou uvedla na trh 4,7GB zálohovací DVD + R DataTresorDisc. Můžete jej koupit samostatně i ve spindlu po 10 nebo 25 kusech. Jakmile jedno takové DVD vybalíte, pohled na něj vás překvapí – uvidíte v něm vlastní odraz, ale zároveň po pár mrknutích zjistíte, že je zároveň částečně průhledné.
Menší nevýhodou unikátního média je nutnost vypalovat na vypalovačkách doporučených výrobcem média. Tento seznam najdete přímo na stránkách DataTresorDiscu. Naopak čtení těchto disků je pak možné v prakticky všech DVD a dokonce i blu-ray mechanikách.
Data po 160 letech
Teoretická životnost DataTresorDiscu je 160 let, což bylo otestováno ve zrychleném testu životnosti. Disk byl po dobu 290 dnů vystavován v laboratorních podmínkách proměnlivému prostředí a teplotám od 60 °C do 80 °C, což simulovalo proces zrychleného stárnutí. Praktický test Michala Rybky v magazínu Level č. 197 taktéž fakticky prověřil vyšší odolnost DataTresorDiscu proti intenzivnímu letnímu slunci.
Na závěr zbývá zmínit poslední důležitou věc, a to cenu. Ta je, jak se dalo čekat, vyšší než u standardních DVD. Spindl o deseti kusech lze pořídit za cenu kolem 900 Kč. Je však třeba vzít v úvahu, že platíte za desítky let jistoty bezpečně uložených dat – ať už jsou to fotky vaší rodiny, rodinné video, první natočený film nebo jiná důležitá data.
Společnost Northern Star Jaroslava Polívky navíc sází i na to, že si DataTresorDiscu všimnou např. státní úřady nebo jiné organizace, které vyžadují spolehlivé zálohování. Výhodou je pak i to, že pro skladování DataTresorDiscu lze využívat běžné prostory, bez nutnosti speciální klimatizace.
Koupil jsem 10 ks. Zatím jsem použil 4 ks a z nich byl jeden vadný. Nešel vypálit a PC ho vůbec neviděl. Tak nevím, jaká je ta jejich spolehlivost při té ceně :-(
Tohle by bylo asi zajímavé před pár lety, ale dnes mám online úložiště, kde se o to nemusím starat.
A lépe jich mít víc…