Vaše tělo jako zdroj energie? Všechno bude možné

Vědci z univerzity v Princetonu vymysleli ohebný materiál, která dokáže vyrábět elektřinu. S pomocí jednoduchých gumových plátků by pak mělo být možné vyrábět energii například chozením nebo dýcháním, a tak si například dobíjet mobilní telefon iPhone nebo MP3 přehrávač. pokračování…
materiály - piezoelektrická guma

Týmu z Princetonské univerzity se podařilo skombinovat silikon s nanoproužky piezoelektrického keramického materiálu. Jakmile je na tento materiál aplikován tlak, vyrábí elektrickou energii. Dokáže přeměnit až 80% mechanické energie, kterou na něj aplikujete.

Možná trochu nebezpečný může být fakt, že materiál je vyrben z olova, zirkonu a titanu, tedy „PZT“. Jedná se však o poměrně malá množství těchto látek. Výzkumníci vyrobili tenoučké nanoproužky, kterých naskládáte 100 vedle sebe do jednoho milimetru. Nakonec je vložili do silikonové gumy.

Silikon je „biokompatibilní“, používá se pro implantáty do těla, kosmetické úpravy a podobně. Podle vědců by mohlo jejich zařízení být taktéž implantováno přímo do těla a pohánět například některá lékařská zařízení. Případě by bylo možné snadno vyrábět také oblečení, které samo vyrábí elektřinu při pouhém nošení (včetně obuvi).

Zároveň má materiál tu výhodu, že funguje i opačně. Nejen, že když se ohne, vyrobí energii, ale také naopak. Pustíte-li do něj elektřinu, ohne se. To slibuje využití například v medicíně v oblasti mikrochirurgie. Jeden z vědců, Yi Qi, navíc upozorňuje, že je snadné vyrábět materiálu velké plochy.

zdroj: physorg via ecofriend

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *