Manhattan: Zelené střechy ve školních osnovách

Budou to příští generace, naši potomci, kteří mohou buď zvrátit nebo stvrdit stávající nelichotivý trend vývoje životního prostředí. A nejlepší cestou, jak jim pomoci, je naučit znát možné alternativy.

„Střechy domů ve městech jsou jako neobdělaná pole,“ tvrdí architekt projektu Value Farm, Thomas Chung. Zdroj: ArchDaily.com/Value Farm
„Střechy domů ve městech jsou jako neobdělaná pole,“ tvrdí architekt projektu Value Farm, Thomas Chung. Zdroj: ArchDaily.com/Value Farm

Příkladem rozhodně jde základní škola s prostým označením PS 41 v Manhattanské čtvrti Green Village. Tahle vzdělávací instituce disponuje jak zelenou střešní zahradou a nově i solárními panely.

Žáci se tu učí, jaká je cena, či spíše hodnota vypěstované zeleniny, co městu a jejich okolí přináší zeleň a čerstvý vzduch. Vicki Sando, která postupnou ekologizaci Manhattanské školy a zdejší výuky prosazuje od roku 2003, má nyní další důvod k oslavě.

Nejen, že se podařilo v rozpočtu města najít dotační skulinu, jež umožnila na střeše PS 41 instalovat solární panely za $50 000, ale umožní dalším 24 základním školám v New Yorku totéž. Investice města do školní ekologie by se prý mohly přiblížit částce až 28 milionů dolarů.

Ekologie a udržitelný přístup k životu se tu stává součástí školních osnov. Střešní zahrada na PS 41 má rozlohu téměř 1400 metrů čtverečních. Sando ji spolu-zakládala s vydatnou pomocí rodičů. Rozlohou se určitě nemůže řadit mezi ty největší newyorské zahrady, ale je to kout zeleně uprostřed rušného velkoměsta.

Zeleně, kterou žáci sami v rámci různých kurzů, hodin a přednášek opečovávají. Kromě několika ovocných stromů a keřů v kořenových balech zde pěstují i bylinky a běžnou zeleninu.

„Většina základních škol tady na Manhattanu nemá vlastní zahradu,“ říká Sando. „Ale skoro pokaždé má k dispozici neudržovanou, či spíše nevyužívanou střechu. My jen přišli s konceptem, jak tento dosud opomíjený prostor využít.“

CapitalNewYork.com

Jeden myslel na “Manhattan: Zelené střechy ve školních osnovách

  • 23. 6. 2015 (13.14)
    Trvalý odkaz

    snad změna správným směrem musim říct aspon si lidi uvědomí že život není jen otom se najíst ale že to jídlo je třeba i vypěstovat

    a další co bych viděl pozitivního je instalace solárních panelů na typy budov jako jsou školy a úřady kde největší spotřeba energie je přes den a v noci dy nesvítí je i minimální spotřeba možná by to mohli pochopit i u nás a přestat dávat dotace na obrovské lány FV elektráren ale dát prachy školám a obcím aby si ty paneli nainstalovali na vlastní střechy

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *