Bublinkové skleníky – záchrana zemědělství v suchých oblastech

Nedostatek závlahové vody představuje jednu z možných příčin budoucí destabilizace celé řady regionů. Pro africké země nebo vnitrozemí Austrálie poskytují naději nově navržené bublinkové skleníky.

„Izolovaný ekosystém bublinkového skleníku dokáže z horka a slané vody vytvořit úrodu.“ foto: Peter Griffin
„Izolovaný ekosystém bublinkového skleníku dokáže z horka a slané vody vytvořit úrodu.“ foto: Peter Griffin

Proč? Bubble Greenhouse o rozloze 150 metrů čtverečních dokáže každý den vyrobit osm kubíků vody a k tomu 30 kilogramů potravin. Pod tímto objevem je podepsán inženýr Mario Schmack, jeden z výzkumníků Massachusettského technologického institutu ().

Model Bubble Greenhouse vychází ze známých a hojně využívaných principů odsolovací technologie, a ve své prosté podstatě využívá odpařování vody rostlinami a následnou kondenzaci vodních par.

Využit může být prakticky kdekoliv, za předpokladu že k dispozici bude dostupná úrodná půda a přísun vody. Výhodou je, že tato úrodná půda může být klidně na požadovanou lokalitu dovezena, a voda klidně může být mořská. Uzavřený mikro-ekosystém bublinkového skleníku si s tím poradí, i kdyby měl stát uprostřed pouště.

Základem Bubble Greenhouse je skutečnost, že od svého okolí je dokonale izolován. Jen tak může fungovat bezproblémová kondenzace vodních par, ke které dochází na jemné bublinkové struktuře dvojitého plastového povrchu skleníku.

Členitost mikročástic na vnitřním povrchu umocňuje celkovou výtěžnost z kondenzace vody. Díky tomu, že je systém uzavřený, není zapotřebí substrát přehnojovat, a dovnitř se nedostanou ani rostlinní či živočišní škůdci.

Užitá technologie odsolování s využitím zvlhčovačů, výparníků a rostlin není sice tak účinná jako reverzní osmóza (využívaná k odsolování mořské vody v průmyslovém měřítku), ale principielně postačí k produkci potravin i zajištění vodních zdrojů v lokalitách, kde by zemědělské hospodaření nebylo možné.

O technologii zatím projevil zájem institut Technion z Izraele a vývojářská laboratoř ze západní Austrálie.

scidev.net
Sdílet: