Solární hrnec odsoluje vodu v rozvojových zemích

Fascinace problémem a urputná neústupnost při hledání řešení. Tak nějak popisuje své pocity italský designér Grabrielle Diamanti, tvůrce „Eliodomestico“. Pod tímto názvem se skrývá složitě vypadající keramický „hrnec“, podobný spíše obří nafouklé aroma-lampě, který dokáže zázraky. Minimálně lidem v rozvojových zemích to jako malý zázrak přijde, když „hrnec“ ráno naplní slanou mořskou vodou a večer mají pět litrů pitné vody.

Pět litrů čisté pitné vody za jeden den, bez námahy a práce. Malý zázrak. foto: Gabriele Diamanti
Pět litrů čisté pitné vody za jeden den, bez námahy a práce. Malý zázrak. foto: Gabriele Diamanti

Žádné napojení na elektrickou síť, žádná údržba nebo přikládání po „kotel“. Eliodomestico je zařízení, které pracuje na jednoduchém principu, a z hlediska navrhovaného uplatnění je dotaženo téměř k dokonalosti.

Konstrukce je keramická, takže ji dokáže z místních zdrojů podle „open source“ dokumentace vytvořit každý schopnější hrnčíř. Nevyžaduje žádné „dovozové“ materiály, je vyrobena z místních zdrojů, které není zapotřebí dopravovat z ciziny.

Eliodomestico pracuje na principu bojleru. Do horního „kotle“ hrnce nalijete ráno pět litrů mořské vody, a dobře utáhnete. Pára a zvyšující se tlak postupně překapou kondenzovanou vodu přes píst do nádržky či nádoby dole, sůl se oddělí. Obsluha i provoz, jak říká i sám Diamanti, je zcela „bezúdržbová“.

Italský designér si se svým dílem trochu vyhrál, a tak jej náklady u terakotového modelu vyšly na padesát dolarů. Zmiňuje ale, že při zachování principu může jít cena výrobku značně dolů.

Technologie odsolování vody pomocí tlaku a páry není nic nového, dosud ale tato cesta nebyla umožněna malým domácnostem. Eliodomestico je skutečně výrobkem pro rodiny, žijící v izolovaných osadách či na samotách. A tam je každá kapka pitné vody velká vzácnost.

Sdílet: