MIT má miniaturní čip na čištění a odsolování vody

Ropa je sice důležitá, ale ještě mnohem důležitější je pro lidi pitná voda. Ropný zlom je sice možná už za humny, ale s vodou to také nevypadá nijak zvlášť dobře. Výzkumné týmy na MIT a jinde se proto zabývají vývojem nových možností odsolování mořské vody. pokračování…Ekologické bydlení obrázky odsolování mořské vody čip

Právě na MIT aktuálně skupina výzkumníků ve spolupráci s Jižní Koreou vyvinula speciální nové přenosné zařízení, které dokáže vodu nejen odsolovat, ale také zbavovat většiny dalších nečistot.

Miniaturní zařízení pracuje na principu koncentrační polarizace iontů. Systém funguje na mikroskopické úrovni, jeho výroba je podobná jako v případě mikročipů. Hlavním materiálem je silikon, syntetická guma.

Každé jednotlivé zařízení je schopné zpracovat jen velmi malé množství vody za daný čas, nicméně výzkum počítá s tím, že se zařízení bude využívat v souborech např. po stovkách nebo tisících jednotek. Např. 1600 jednotek vsazených na plochu o průměru 20 cm by dokázalo vyrábět 15 litrů pitné vody za hodinu.

Právě malé rozměry jednotek představují podle výzkumníků hlavní výhodu. Lze je pak snadněji přepravit např. do krizových a těžce přístupných oblastí. Malý problém nicméně spočívá v tom, že k tomu, aby zařízení pracovalo je třeba elektřina. A to v mírně větším množstvím, než kolik spotřebuje klasické odsolování vody za pomoci obrácené osmózy.

Vědci si představují, že současný prototyp dokáží vypilovat tak, aby spotřebovával výrazně méně energie a bylo možné jej pohánět např. pomocí solárních článků nebo baterií. V současné době má výzkumný tým prototyp jediného zařízení. Další metou je rovná stovka těchto „vodních čipů“, v další fázi pak až 10 000 kusů.

zdroj: MIT, foto: Patrick Gillooly/MIT

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *