Physalia – plovoucí zahrada, která čistí řeky

Studio Vincent Callebaut Architectures se už v minulosti vyznamenalo povedenými kousky. Organické linie se v nich mísí s přírodou a moderní technologií v jedinečném spojení a se svým nejnovějším příspěvkem tvůrci opět dokazují, že stále mají co říct. Navrhli totiž ekologickou plovoucí zahradu Physalia, která při svých cestách dokáže čistit špinavé řeky. pokračování…

biotechnologie - Physalia

Celý projekt vznikl v reakci na to, že v současném světě má více než miliarda lidí problém s přístupem k pitné vodě. Té přitom ubývá, a to jak po kvalitativní, tak i kvantitativní stránce. Plovoucí zahrada Physalia má tedy mimo jiné sloužit k tomu, aby vodu čistila.

biotechnologie - Physalia
biotechnologie - Physalia

Zároveň jde o jakousi plovoucí laboratoř, která je energeticky 100% soběstačná a dokonce vyrábí více energie než spotřebuje. K tomu slouží mimo jiné fotovoltaické články na povrchu lodi. Zároveň je doslova až po střechu napěchována nejrůznějšími biotechnologiemi.

biotechnologie - Physalia

Elektřinu dále generuje hydroturbíny ukryté pod pláštěm, které využívají proudu řek. Povrch lodi je pokrytý oxidem titaničitým, který v reakci se slunečním světlem čistí vodu od všelijakého chemického zmetku (tato látka je oblíbená taktéž v oblasti nanotechnologií).

biotechnologie - Physalia
biotechnologie - Physalia
biotechnologie - Physalia

Interiér futuristické lodi je rozdělen do čtyř velkých zahrad dělených podle elementů – tedy země, vzduch, voda a oheň. Centrálním pojítkem projektu ale přesto zůstává člověk, jeho činy a pokud možno respekt k životnímu prostředí.

zdroj: ecofriend.org

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *