Apple postaví největší solární elektrárnu

Apple, výrobce udělátek jako je iPhone, iPad nebo iPod, v současné době buduje nebo plánuje v USA budovat velká datová centra. Jedno z nich nedávno dokončil ve městě Maiden v Severní Karolíně. Hned vedle něj nyní buduje obrovskou solární elektrárnu o výkonu 20 MW. Ta bude největší soukromým uživatelem vlastněná solární farma ve Spojených státech.

Datové centrum Apple ve městě Maiden v Severní Karolíně, foto: Apple
Datové centrum Apple ve městě Maiden v Severní Karolíně, foto: Apple

Kromě solární elektrárny využije Apple pro výrobu elektřiny pro své nové datové centrum také palivové články na bioplyn (hádáme Bloom Energy), ty budou mít celkový výkon 5 MW. Opět největší sada palivových článků v USA, kterou nevlastní nějaká energetická společnost. Ročně vyrobí 40 MWh.

Kromě toho bude samozřejmě nové datové centrum v Maiden certifikováno jako LEED Platinum od U.S. Green Building Council (Americká rada pro šetrné budovy, její obdoba existuje i v ČR). Bude využívat řadu šetrných opatření např. pro výrobu ledové vody, chlazení vnějším vzduchem, LED osvětlení, analýza spotřeby v reálném čase, bílá střecha pro vyšší odrazivost slunečního záření, nebo elektřina rozvedená ve vyšším napětí, což snižuje ztráty.

Dokonce samotné datové centrum bylo vybudováno s pomocí stavebních procesů vyžadujících 14 % recykovaných materiálů a 41 % materiálů bylo nakoupeno v okruhu 800 km od stavby. Zmíněná solární farma vyrobí ročně 42 MWh energie.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Apple postaví největší solární elektrárnu

 • 16. 2. 2018 (5.25)
  Trvalý odkaz

  Hold the line, please cialis dyazide In a statement, Felicity Longshaw said she had decided to resign after five years in the post. Chief executive Laura McMurtrie, who was on leave earlier this year due to ill health, will be taking a further period of leave from the mental health trust.

  Reagovat
 • 5. 6. 2016 (9.42)
  Trvalý odkaz

  this is be cool 8) http://www.victor.co.uk/sumatriptan-uk-over-counter.pdf canned ever sumatriptan uk price meant Just 9 per cent of those questioned think that he will not become king because Britain will have become a republic — whereas a poll in 2011 found that a quarter of people expected a republic to emerge within 50 years.

  Reagovat
 • 23. 2. 2012 (12.32)
  Trvalý odkaz

  Pro zájemce o podrobný náhled do toho jak fungují datacentra Google doporučují vynikající stránky http://www.google.com/about/datacenters/. Koncem roku 2011 Google zveřejnil, že všechny jeho servery ve všech datových centrech (asi 900 000 serverů po celém světě) mají kontinuální spotřebu 260 MW. Tedy asi jako větší město s 200 000 obyvateli. Datacentra Google ale vynikají svou efektivitou. V průměru jedno datové centrum o rozloze 4500 metrů čtverečních využije 5 MW.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *