Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
1. 4. 2011 v rubrice Spotřebiče

Společnost se v roce 2007 ústy svého šéfa přihlásila v otevřeném dopise k výrazně zelenější politice. Specificky bylo zmíněno využití jakožto recykovatelného materiálu. Ten nyní úspěšně pomáhá v překračování původních cílů.  
Apple MacBook Pro hliník unibody recyklace

Podíl recyklovatelných složek v produktech stoupnul z 6,1 % v roce 2005 na plných 66,5 % v roce 2009. Během let 2011-2015 je pak dosáhnout podílu 70 %. Hliník je přitom klíčovou složkou.

Výhodou hliníku je, že je snadno recyklovatelný. Navíc ve svých produktech využívá velmi kvalitní hliník, který je na úrovni toho využívaného v leteckém průmyslu.

Pro zpracování hliníku je třeba pouze 5 % energie, která by jinak byla třeba k produkci „nového“ kovu. Klaus Kleinfeld, šéf světové hliníkářské společnost Alcoa, tvrdí, že hliník je recyklovatelný donekonečna. Údajně až 75 % hliníku vyrobeného od roku 1888 se stále aktivně využívá.

Společnost Apple v posledních letech využívá tento kov čím dál tím častěji ve stále větším množství produktů. Poprvé jej uvedla ve svém notebooku PowerBook G4 v roce 2003.

Později v roce 2008 uvedl Apple na trh revoluční notebook , který měl jednolitou strukturu vyrobenou právě z hliníku. Ta se postupně objevila také u notebooků řady a .

Apple recyklace materiály

Tělo notebooku je s pomocí počítačem řízených strojů vyřezáno z jednoho bloku hliníku, přičemž vzniká minimum a je potřeba méně energie.

Hliník se následně objevil také v a . V generacích a hliník zmizel, ale v připravovaném se údajně má opět vrátit. Stejně tak je hliník využit v nedávno uvedeném .

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Petr:

    Jde jen o náklady (energii) na recyklaci (jinak je hliníku dostatek – není třeba recyklovat).

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz