Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
16. 2. 2012 v rubrice energie

jsou dnes v oblasti žhavým tématem. Dají se využít k lecčemu. Nejnovější objev univerzity RMIT v Melbourne je představuje jako miniaturní zdroje energie.

Nanotrubičky jsou dnes v oblasti nanotechnologií jedním z nejčastěji skloňovaných pojmů, mají totiž výjimečné vlastnosti, foto: nano-bio.ehu.es

Nanotrubičky jsou dnes v oblasti nanotechnologií jedním z nejčastěji skloňovaných pojmů, mají totiž výjimečné vlastnosti, foto: nano-bio.ehu.es

Za objevem stojí profesor Kourosh Kalantar-zadeh a nanotechnologická skupina kolem docenta Michaela Strana. Strano původně měřil akceleraci chemických reakcí v nanotrubičkách. Posléze ale zjistil, že reakce generují energii.

Společně s prof. Kalantar-zadehem se proto rozhodli fenomén zkoumat podrobněji. Svou práci nakonec vydali nadepsanou „Nanodynamit: palivem potažené nanotrubičky by mohly poskytnout energetické výboje nejmenším systémům“ v prosincovém vydání vědeckého magazíni UEEE Spectrum.

„Potažením nanotrubičky nitrocelulózovým palivem a zažehnutím jednoho konce spustíme v trubičce vlnu spalování. Zjistili jsme, že jsou vynikající vodič tepla ze spalování paliva. Navíc při něm vzniká i silný elektrický proud,“ vysvětluje Kalantar-zadeh.

Objev toho, že tepelná vlna pracuje nejlépe v nanotrubičkách díky jejich duální vodivosti, staví podle Kalantar-zadeha konvenční termoelektrické poznatky na hlavu.

„Je to první dostupné řešení výroby energie v oblasti nanotechnologií, které využívá termoelektrického jevu tím, že řeší problémy proveditelnosti spojené s minimálními rozměry,“ dodává. Věří zároveň, že jde o velmi nadějný výzkum do budoucna, který může přinést zajímavé výsledky.

RMIT
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz