Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
23. 7. 2010 v rubrice Solární energie

Nizozemská vláda vyšetřila 1,2 mil. euro na nový projekt Eindhovenské technologické univerzity. Vědci chtějí s pomocí vyvinout s účinností 65 %. To je více než 5x lepší účinnost, než jakou dnes běžně disponují .  
solární články - tenkovrstvé solární články CIGS

Vědci z Univerzity v Eindhovenu chtějí s využitím nanotechnologií vyvinout nový typ tenkovrstvých solárních článků. Jejich nejrozvinutější současná verze využívaná např. u vesmírných satelitů má účinnost až kolem 40 %. Jsou ale velmi drahé a dají se využít pouze pro vesmírné technologie. Dnes běžně užívané „pozemské“ tenkovrstvé solární články mají efektivitu někde mezi 5-9 %.

v podobě nanotrubiček by však mohly i zde posunout práh efektivity až k 65%. Jos Havekort, jeden z vědců podílejících se na výzkumu, říká, že je pro Nizozemsko nejvyšší čas začít s jejich zkoumáním. Díky kombinaci nanotrubiček a miniaturních zrcadel chtějí dosáhnout nejúčinnějších solárních článků na světě, přitom však s cenou kolem 50 eurocentů za watt. To je třikrát méně, než jaká je běžná cena u současných solárních panelů.

Výhodou těchto solárních článků vyrobených díky nanotechnologiím je i fakt, že využívají poměrně malé množství drahých kovů jeko je gallium nebo indium. To dál snižuje jejich cenu. Budoucnost využití je pak všestranná, protože tenkovrstvé solární články jsou ohebné a odolné. Podobné výzkumy s CIGS solárními články probíhají také na univerzitách v Německu, např. v Mainzu, s podporou společnosti IBM.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Adrian77:

    Brzy to budou dva roky od zveřejnění tohoto článku. A? Nic. Tato technologie nikam nepokročila….

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz