Nanotechnologie otevírají cestu k solárním článkům s 65% účinností

Nizozemská vláda vyšetřila 1,2 mil. euro na nový projekt Eindhovenské technologické univerzity. Vědci chtějí s pomocí vyvinout s účinností 65 %. To je více než 5x lepší účinnost, než jakou dnes běžně disponují .  
solární články - tenkovrstvé solární články CIGS

Vědci z Univerzity v Eindhovenu chtějí s využitím nanotechnologií vyvinout nový typ tenkovrstvých solárních článků. Jejich nejrozvinutější současná verze využívaná např. u vesmírných satelitů má účinnost až kolem 40 %. Jsou ale velmi drahé a dají se využít pouze pro vesmírné technologie. Dnes běžně užívané „pozemské“ tenkovrstvé solární články mají efektivitu někde mezi 5-9 %.

v podobě nanotrubiček by však mohly i zde posunout práh efektivity až k 65%. Jos Havekort, jeden z vědců podílejících se na výzkumu, říká, že je pro Nizozemsko nejvyšší čas začít s jejich zkoumáním. Díky kombinaci nanotrubiček a miniaturních zrcadel chtějí dosáhnout nejúčinnějších solárních článků na světě, přitom však s cenou kolem 50 eurocentů za watt. To je třikrát méně, než jaká je běžná cena u současných solárních panelů.

Výhodou těchto solárních článků vyrobených díky nanotechnologiím je i fakt, že využívají poměrně malé množství drahých kovů jeko je gallium nebo indium. To dál snižuje jejich cenu. Budoucnost využití je pak všestranná, protože tenkovrstvé solární články jsou ohebné a odolné. Podobné výzkumy s CIGS solárními články probíhají také na univerzitách v Německu, např. v Mainzu, s podporou společnosti IBM.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Nanotechnologie otevírají cestu k solárním článkům s 65% účinností

  • 16. 2. 2012 (21.38)
    Trvalý odkaz

    Brzy to budou dva roky od zveřejnění tohoto článku. A? Nic. Tato technologie nikam nepokročila….

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *