První solární cyklostezka bude v Nizozemsku
O technologii solárních cest jsme již na našich stránkách psali. Pokud jste si tehdy smutně povzdechli, že je to hudba vzdálené budoucnosti, tak nyní zpozorněte. V příštím roce se v malém nizozemském městečku Krommenie chystá stavba první solární cyklostezky. Projekt by měl ukázat, zda jsou solární cesty životaschopnou technologií vhodnou pro masové využití.
Obrázek: DW-world.de
Pokusná solární cesta bude mít délku 100 m a bude poskládaná ze speciálních tabulí o rozměrech 1,5 x 2,5 m. Silniční solární panely budou oproti klasickým mnohem odolnější a jejich povrch bude zdrsněn pro dosažení nejlepšího záběru pláště jízdního kola.
Drsnost však přináší i problémy. Členitý povrch lépe chytá nečistoty, které tak brání průchodu světla. Nizozemští vědci našli řešení za pomocí speciálně upravených čoček – koncentrátorů světla.
Díky tomu je možno použít menší počet solárních článků a problém se špinavým povrchem minimalizovat. Jedná se o podobný systém, o které jsme psali ve článku „Zvýšení výkonu solárních článků o 400 %„.
Projekt je naplánován na dobu 5 let, po kterou se bude testovat především odolnost proti opotřebení a jak znečištění cesty ovlivňuje schopnost solárních článků zachytávat sluneční energii.
Stroj, který pokládá silnice jako koberec – VIDEO
Solární silnice – první prototyp na světě
Silnice budoucnosti? Biologicky tvrzený pískovec místo asfaltu
Nizozemský politik a stoupenec technologie solárních cest Bert Hellr říká: “V celém Nizozemsku je 137 000 km silnic a cyklostezek. Pokud by se na všechny položily solární panely, získalo by se dostatek energie pro elektromobily, jenž jednou nahradí všechna klasická auta.“
Doufejme, že nizozemský projekt pomůže rozšířit solární cesty do celé Evropské unie, včetně České republiky.
Kdyby to radši dali na střechy tak by udělali líp.. takový pi*oviny to svět neviděl!!!!