Brad Pitt nakoupil domy pro indiány

Nezisková organizace MakeItRight, kterou založil a financuje herec Brad Pitt, se pustila do rozsáhlé výstavby ekodomů v oblasti Fort Peck, bývalé indiánské rezervace v Montaně.

„Na nové bydlení čeká v rezervaci Fort Peck více než 600 lidí.“ Zdroj: MakeItRight
„Na nové bydlení čeká v rezervaci Fort Peck více než 600 lidí.“ Zdroj: MakeItRight

Média se v rámci této kampaně soustředila spíš na osobu charismatického herce ochraňující potomky Sedícího býka, ale samotný model navržených domů rozhodně stojí také za zmínku.

Dvě desítky domů, určené sociálně slabším rodinám, veteránům a přestárlým obyvatelům, které chce ve Fort Peck vystavět MakeItRight, totiž svým zpracováním spadají do platinové kategorie LEED.

Bydlení se třemi až čtyřmi ložnicemi (a 2-3 koupelnami), bude vystaveno z lokálních certiifkovaných materiálů, a jako zdroj energie budou využívat kombinaci geotermálních čerpadel a solárních panelů na střechách.

Relizovaná výstavba má navíc být jen předvojem rozsáhlých stavebních úprav, které mají celou oblast indiánské rezervace přiblížit přírodě.

Návrh domů vychází z již realizovaných modelů renomovaných architektonických studií (například GRAFT, SNCC, Method Homes, Living Homes), ale tuto stavební mozaiku na míru potomkům Siuxů a Assiniboinsů sestavili místní architekti.

„Jako Indián pracující v rezervaci jsem cítil potřebu využít moderní technologie k návrhu, který by ukázal na propojení, sepjetí stavby s naší přírodou,“ říká Joseph Kunkel, z místního studia Enterprise Rose, které se na úpravách stavebních projektů také podílelo.

MakeItRight skutečně rozpracovává pojetí eko domů do detailu. Pracuje se tu s rozšířeným rámováním stěn, osazených strukturálními izolačními panely či výhřevem dřevěných podlah geotermálním čerpadlem. Prakticky pro každý jednotlivý prvek se tu zpracovávala studie udržitelnosti a analýza životního cyklu.

Důsledně se řešil problém vytápění, větrání a klimatizace, nebo začlenění starého betonu do základů stavby. Jinými slovy, o Bradu Pittovi si můžeme myslet, co chceme, ale jím založená nevládní organizace zjevně odvádí dobrou práci.

Jeden myslel na “Brad Pitt nakoupil domy pro indiány

  • 4. 7. 2014 (5.47)
    Trvalý odkaz

    Take jsme tady mistnim „socialne slabsim indianum“ staveli a davali byty v podstate jako charita a dopada to, jak dopada. Tak doufam, ze bude mit vetsi stesti na obyvatele.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *