Nový typ zářivky by mohl ušetřit světu až 300 miliard korun

Osvětlení domácností, kanceláří i veřejných prostor stojí ročně celý svět přibližně 7,5 bilionu korun. Nové technologie osvětlení ale slibují výrazné úspory. Například nová LED zářivka Philips by mohla uspořit až 300 mld. korun.

Philips InstaFit LED T8 - osvětlení kanceláří zítřka. foto: Philips
Philips InstaFit LED T8 – osvětlení kanceláří zítřka. foto: Philips

Fluorescenční zářivky – trubice, které všichni známe už od dětství ze školy, jsou sice ve většině parametrů lepší než klasické žárovky, ale pořád to ještě není úplně ono. Například jejich účinnost je pouze zhruba 21 %. Přitom se dodnes hojně využívají na celém světě.

Známý nizozemský výrobce osvětlení a další spotřební elektroniky Philips odhaduje, že se dnes celosvětově využívá kolem 12 miliard těchto zářivek. Jsou všude – v kancelářích, obchodech, veřejných i průmyslových budovách.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

EkoBonus.cz

2 komentáře: „Nový typ zářivky by mohl ušetřit světu až 300 miliard korun

 • 1. 7. 2014 (22.41)
  Trvalý odkaz

  účinnost je sice nízká , ale na druhou stranu komerčně dodávané LED jí zatím nemají o moc lepší. Bude ještě zhruba 3 roky trvat než to bude významný rozdíl. Současný problém LED je chlazení a fakticky podobná účinnost se zářivkami, teprve vývojové prototypy s účinností 75% podstatně sníží problém přehřívání , tím klesne i cena. Podle posledních výsledků vývoje LED do 20 let zcela vytlačí všechny ostatní zdroje osvětlení v nových instalací a rekonstrukcí a ostatní zdroje budou fakticky jen dožívat, nicméně v současné době jsou ve většině aplikací stále celkově ekonomicky výhodnější zářivky.

  Reagovat
 • 1. 7. 2014 (15.01)
  Trvalý odkaz

  Ale preradnik casto krat spotrebuva viac ako klasicka t8 trubica… Takze tato ledkova tr je horsia ako ledkova tr ktora nepotrebuje preradnik.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *