Holandsko: když domy vyhřívá moře

Holandské městečko s rybářskou minulostí, Duindorp, využilo nedávné rozsáhlé přestavby k tomu, aby přešlo na nový obnovitelný zdroj energie pro vytápění domů. Trochu netradičně se „teplárnou“ pro celou čtvrť stalo samo blízké moře, odkud je důmyslným rozvodným systémem přefiltrovaná voda přečerpávána do jednotlivých domů.

„Moře představuje podle Petera Stoelinga pro holandské městečko Duindorp ideální zdroj tepla.“ foto: Deerns International
„Moře představuje podle Petera Stoelinga pro holandské městečko Duindorp ideální zdroj tepla.“ foto: Deerns International

Duindorp, který se nachází nedaleko Haagu, zažil období své největší slávy v třicátých letech minulého století. Tehdy se tu stavělo ve velkém, a nízké domky rybářů (a zaměstnanců navázaného zpracovatelského průmyslu) tu skutečně rostly jako houby po dešti.

V rámci aktuálního projektu na jejich rekonstrukci sáhli developeři a společnost Deerns International (DI) i k jedné inovativní variantě. „Lidé si přáli, aby systém centrálního vytápění domů byl založen na obnovitelných zdrojích,“ říká Paul Stoeling z DI. „A my usilovně začali přemýšlet, jaký zdroj by to mohl být.“

Rozhodnutí padlo na moře, které dnes vytápí a teplou vodu poskytuje více než 800 domům v Duindorpu. Základem výhřevného systému se stalo malé zařízení čerpací stanice, a přečišťovací zařízení, které vodu odesílá potrubím dál.

„Proces přečišťování je velmi důležitý,“ popisuje Stoeling. „Už proto, že v závislosti na výkonu tu odebíráme 90 000 – 720 000 litrů vody za hodinu. Potřebujeme zároveň vodu čistou, a nechceme ohrožovat život ve vodě při pobřeží.“ Z každé z pěti přečišťovacích fází tak mají ryby šanci dostat se zpět do moře.

Proč ale právě moře, jako zdroj tepla? Především proto, že v letních měsících totiž dosahuje teplota vody v zálivu 21,1 °C. Po přečištění na osmikilometrové trase potrubím od pobřeží k městu ještě zvýší teplotu odebírané vody na 65,5°C, která pak zásobuje celý rozvodný systém. V zimě je to s teplotou mořské vody o něco horší, ale třímegawattový tepelný výměník se postará o to, aby voda zůstala stejně teplá.

Systém není beze ztrát, ale v kombinaci s efektivním tepelnou izolací rekonstruovaných domů vzniká prostor pro generování energie, který produkuje o 50 % méně emisí, než srovnatelné konvenční zdroje.

Výstavba čerpací stanice, filtračního zařízení, výměníku, tepelných čerpadel a rozvodného potrubí přišla na 7,5 milionů euro. Ve výsledku ale místní získají možnost ekologického vytápění a teplé vody za fixní cenu 70 euro měsíčně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *