Kanadská Ottawa představila svou vizi eko-města

Ottawa, hlavní město Kanady, by se mohla v následujících letech dočkat svého zeleného předměstí. Plán, který v rámci oslav Dne Země zde představila developerská skupina Windmill Development Group (WDG), byl s nadšením uvítán starostou Jimem Watsonem. Jak by tedy proměna nábřeží čtvrtého největšího města Kanady měla vypadat?

„Ottawské předměstí The Isles se má pod taktovkou WDG stát vzorovou ekologickou komunitou.“ foto: Windmill
„Ottawské předměstí The Isles se má pod taktovkou WDG stát vzorovou ekologickou komunitou.“ foto: Windmill

Představte si místo, kde domy neústí do ulic, ale zahrad. Kde jsou parky a všudypřítomná zeleň zalévány dešťovou vodou. Kde se můžete procházet po úzkých dlážděných uličkách, a vaše kroky přitom lemují záhony a vodní kaskády. Žádná , ale maximální prostupnost města pro pěší a cyklisty.

Žádné dráty elektrického vedení, které by rušily výhled na oblohu, jen solární panely na každé střeše. Prostě pohádka. Zhruba tak popisoval hlavní body stavebního plánu Jonathan Westeinde, hlavní manažer společnosti WDG. A starostu, stejně jako řadu Ottawanů, tato vize oslovila.

Tato kouzelná proměna se týká čtyřicetiakrového pozemku na kamenitém pobřeží řeky Ottawy a několika ostrůvků. Realizována má být na základě modelu One Planet Community, který pracuje s holistickým přístupem „sousedského uspořádání“.

Tento myšlenkový trend v eko-architektuře můžeme přiblížit několika aplikovanými zásadami. Pro vznikající předměstí dle daného konceptu by mělo platit, že bude schopné generovat veškerou svou spotřebovávanou energii, recyklovat maximum vlastních odpadů, přečišťovat produkovanou odpadní vodu, vyrábět lokálně významný podíl konzumovaných potravin, a přitom zachová stoprocentní dostupnost všech míst bez využití automobilů.

Starosta Jim Watson se nechal slyšet, že: „Kdyby toho byla aspoň polovina pravda, uvítáme vás s červeným kobercem.“ Westeinde, který podle vlastních slov zastupuje „nejzelenější realitní společnost v Kanadě“ se na projekt realizace vyloženě těší.

K samotnému projektu zmínil jen několik bodů. Proměna lokality, pojmenované The Isles („Ostrůvky“) nenastane přes noc, ale bude postupně realizována v průběhu následujících patnácti let.

Pověření architekti mají při návrhu velmi pečlivě dbát na zapracování již existujících budov do celkového konceptu, a mělo by dojít i na oživení či rekonstrukci chátrajících budov lodních skladů. „Vytvoříme tu esteticky hodnotnou kombinaci moderního a historického,“ říká Westeinde. „Které se dohromady stane ukázkovou, tou nejvíce udržitelnou komunitou, na světě.“

Inhabitat.com
Sdílet: