Byt vybavený nábytkem z odpadků
Nábytek lze vyrobit skutečně ze všeho, záleží jen jaké máte nároky na provedení. Zatímco někomu by stačilo pár seskládaných kartonových krabic, někdo si nedokáže představit kancelář bez masivního stolu z ebenového dřeva. Nábytek řady Re:composed navržený holandskou společností Springtime Amsterdam stojí někde uprostřed mezi těmito světy.
Na straně jedné tu je nábytek – ale také nejrůznější bytové doplňky a kuchařské náčiní, které moderním designem a elegantním provedením lahodí oku. Na straně druhé je tu ale původ takových výrobků: i když se to může zdát neuvěřitelné, všechny výrobky Springtime Amsterdam pocházejí doslova ze skládky.
Stoly a židle ale nejsou klasickým příkladem znovu-užití starých nefunkčních věcí. Základními výrobními surovinami jsou totiž zemědělské odpady, textilie, a zbytky kdysi luxusní výbavy automobilů. Z rajčatových šlahounů a shnilého ovoce, nevábně vypadajících kop hadrů a vytrhaného čalounění, však vzniká něco mimořádného. Jak se z té haldy odpadků může stát nábytek?
Poměrně jednoduše, když uvážíme, že základních surovin je všude dostatek, a ještě rády nám je budou dodávat všechny továrny a obchody v okolí. Přebrané recyklovatelné části pak jednoduše holandští výrobci na jemno rozdrtí a následně slepí pomocí speciální pryskyřice do tvarů jednoduchých desek. S těmi se už dá pracovat jako s jinými „nábytkářskými“ materiály.
Přijde mi úžasné, jak se dnes dá kombinovat ekologický přístup s moderním designem! Nábytek vyrobený z recyklovaných materiálů nejen přispívá k ochraně životního prostředí, ale často také vypadá originálně a stylově. Já osobně jsem si na zahradu pořídil sestavu, kterou jsem našel na stránkách https://www.avenberg.cz/k61-zahrada-zahradni-nabytek a musím říct, že takové kousky z kvalitních materiálů opravdu vydrží a krásně zapadnou do přírodního prostředí. Navíc mi přijde skvělé, že mohu pohodlně odpočívat a zároveň podpořit udržitelné řešení.