Solární čistička vody pomáhá mexickým zemědělcům

Uvést do pohybu auto, vytopit byt nebo dobít mobil. Solární energie zvládne leccos. V Mexiku například díky speciálnímu solárnímu systému vyrobeném na získává vesnice pitnou vodu pro 450 obyvatel.

„Pokud se solární čistička vody osvědčí, hodlá MIT vypracovat podobný projekt pro řadu venkovských izolovaných komunit.“  Zdroj: MIT
„Pokud se solární čistička vody osvědčí, hodlá MIT vypracovat podobný projekt pro řadu venkovských izolovaných komunit.“ Zdroj: MIT

Projekt v odlehlé vesnici La Mancalona na konci yucatanského poloostrova je výsledkem šestiletých snah výzkumníků z MIT. Ti se pokusili přenést do praxe systém solární čističky srážkové vody do terénu, a nutno dodat že s úspěchem.

Celé zařízení pracuje na principu reverzní osmózy, což je sice systém navýsost účinný, ale energeticky velmi náročný. Solární jednotka „ušitá na míru“ ale zvládne kompletně pokrýt veškerou spotřebu, a zvládnout přefiltrovat podle nejvyšších standardů až 1000 litrů vody za den.

Solární čistička vody z MIT byla ale vyvinuta s ohledem i na další aspekt provozu. Obyvatelé La Mancalona jsou převážně farmáři a zemědělci. Lidé, kteří jsou celé dny uvázaní při práci na poli, kteří nemají čas zabývat se technickými detaily celého zařízení.

Proto je solární čistička zařízením do krajnosti jednoduchým a nenáročným, tak aby jej byli po jednodenním zaškolení schopni ovládat a kontrolovat všichni obyvatelé vesnice. Ti se dnes v „hlídání“ střídají. Mexičtí zemědělci rozhodně nejsou žádní křováci, a jejich technickou gramotnost si pochvalují i sami výzkumníci z MIT.

Inženýrka Huda Elasaasová k tomu dodává: „Když trávíte celé dny na farmě na kraji džungle, zvyknete si na to, že se něco tu a tam pokazí. A vy se nemůžete spolehnout na to, že by někdo strávil několik dní cesty, aby vám to pomohl opravit.“

Solární čistička tak dorazila na místo i se zaměnitelnými komponenty, které mohou být v případě potřeby přemontovány, aniž by bylo zapotřebí shánět technika.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *