V solárním desetiboji opět zvítězilo Německo

V roce 2002 se ve Washingtonu na prostranství zvaném National Mall uskutečnil první ročník tzv. „solárního desetiboje“ neboli „Solar Decathlon“. Jedná se o soutěž, ve které několik týmů soutěží o to, komu se podaří postavit architektonicky zajímavější, ale zároveň stavbařsky dobře promyšlenou a především úsporný (nebo ještě lépe energii vyrábějící) obytný domek. Soutěž se pak od roku 2005 konala každé dva roky a čtvrtý ročník skončil právě tuto neděli 18. října.
šetrné budovy - Solar Decathlon - Washington
Jednočlenná redakční výprava magazínu Ekologické bydlení měla to štěstí a zároveň tu smůlu, že do Washingtonu přiletěla hned následující pondělí. Mohli jsme si tedy prohlédnout jak stavbaři své úžasné architektonické výtvory rozeseté před Kapitolem kousek po kousku rozebírají a nakládají na trucky. Letos se soutěže zúčastnilo celkem 20 týmů jak ze zahraničí, tak ze Spojených států amerických.
šetrné budovy - Solar Decathlon - Washington
Cílem každého týmu bylo navrhnout vlastní šetrný dům budoucnosti, který by co nejlépe využil všech možností dnes dostupných technologií. Účastní se především týmy studentů, kteří zároveň mají za úkol ukázat veřejnosti, že šetrné budovy využívající solární energie jsou už dnes dostupnou – a často po architektonické stránce velmi příjemnou – alternativou.
šetrné budovy - Solar Decathlon - solární panely
Vítězným týmem se letos stal, stejně jako v roce minulém, tým Německa skládající se ze 24 studentů. Těžko se divit, už jen proto, že Německo je v oblasti využití lokálních obnovitelných zdrojů energie o tolik napřed. Stačí vyrazit kousek za hranice České republiky a snad v každém městečku či vesnici uvidíte alespoň jeden, spíš ale více domů, jejichž střechy jsou osázeny solárními panely. O obrovských větrných elektrárnách ani nemluvě.
šetrné budovy - Solar Decathlon - Německo - dům
Tým Německa letos zvítězil svým návrhem dvoupatrového domu surPLUShome. Fasáda jednoduché krychle je celá pokryta tenkovrstvými solárními články, na střeše pak najdeme klasické solární panely. Celý dům je doslova prošpikovaný elektronickými systémy a šetrnými spotřebiči. Informační systém domu umožňuje například zjišťovat okamžitý výkon kterékoliv strany fasády.
šetrné budovy - Solar Decathlon - dřevostavba
„Množství vyrobené energie je dvakrát větší, než kolik jí využijeme, takže jeden takovýhle dům by dokázal napájet dva další podobné domy,“ popisuje Patrick Tauchert z německého týmu jednu z výhod jejich domu. surPLUShome si ale od odborné poroty odnesl výborná hodnocení také v oblasti dostupnosti, designu osvětlení, komunikačních možnostech, komfortu či zábavě. Tyto a další vlastnosti se hodnotily body, kdo získal nejvíce bodů vyhrál. Německo si odneslo 908 z 1000 možných.

šetrné budovy - Solar Decathlon - stavba budovy

šetrné budovy - Solar Decathlon - dům

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “V solárním desetiboji opět zvítězilo Německo

  • 9. 1. 2012 (19.00)
    Trvalý odkaz

    An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of evaluation on this. And he in truth purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If possible, as you turn out to be experience, would you mind updating your weblog with more particulars? It’s extremely useful for me. Huge thumb up for this weblog publish!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *