První solární cyklostezka bude v Nizozemsku

O technologii jsme již na našich stránkách psali. Pokud jste si tehdy smutně povzdechli, že je to hudba vzdálené budoucnosti, tak nyní zpozorněte. V příštím roce se v malém nizozemském městečku Krommenie chystá stavba první solární . Projekt by měl ukázat, zda jsou solární cesty životaschopnou technologií vhodnou pro masové využití.  

“solární

Obrázek: DW-world.de

Pokusná solární cesta bude mít délku 100 m a bude poskládaná ze speciálních tabulí o rozměrech 1,5 x 2,5 m. Silniční budou oproti klasickým mnohem odolnější a jejich povrch bude zdrsněn pro dosažení nejlepšího záběru pláště .

Drsnost však přináší i problémy. Členitý povrch lépe chytá nečistoty, které tak brání průchodu světla. Nizozemští vědci našli řešení za pomocí speciálně upravených čoček – .

Díky tomu je možno použít menší počet a problém se špinavým povrchem minimalizovat. Jedná se o podobný systém, o které jsme psali ve článku „Zvýšení výkonu solárních článků o 400 %„.

Projekt je naplánován na dobu 5 let, po kterou se bude testovat především odolnost proti opotřebení a jak znečištění cesty ovlivňuje schopnost solárních článků zachytávat .

Nizozemský politik a stoupenec technologie solárních cest Bert Hellr říká: “V celém je 137 000 km silnic a . Pokud by se na všechny položily , získalo by se dostatek energie pro , jenž jednou nahradí všechna klasická .“

Doufejme, že nizozemský projekt pomůže rozšířit solární cesty do celé , včetně .

Jeden myslel na “První solární cyklostezka bude v Nizozemsku

  • 10. 5. 2011 (13.23)
    Trvalý odkaz

    Kdyby to radši dali na střechy tak by udělali líp.. takový pi*oviny to svět neviděl!!!!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *