GE spoluzakládá fond pro podporu obnovitelných zdrojů v Evropě

GE a nezisková organizace Carbon Trust oznámily tento týden nové celoevropské partnerství, které má urychlit rozvoj čistých technologií. Podle tiskové zprávy GE je totiž stále patrnější, že starý kontinent má v tomto významném sektoru problémy udržet krok s ostatními částmi světa. S tím až tak docela nesouhlasíme, ale podívejme se co dalšího GE píše.

GE v současné době přímo investuje do vývoje nových typů větrných turbín využívajících magnetické rezonance, foto: GE
GE v současné době přímo investuje do vývoje nových typů větrných turbín využívajících magnetické rezonance, foto: GE

V rámci počáteční osmnáctiměsíční fáze bude zřízen fond o objemu 5 mil. USD, určený na podporu podniků, které se věnují vývoji nových nízkouhlíkových technologií pro infrastrukturu.

Carbon Trust bude ve spolupráci s GE hledat a hodnotit nové začínající firmy a těm s největším potenciálem pomůže v rozvoji a bude do nich investovat. GE partnerství uzavřela v rámci programu ecomagination Challenge.

Tuto otevřenou globální iniciativu na rozvoj inovace spustila společnost ve spolupráci s investory rizikového kapitálu již v roce 2010 a její celkový rozpočet činí 200 mil. USD.

Cílem iniciativy je vyhledání a financování nejlepších myšlenek a nápadů v oblasti čistých technologií. GE se svými partnery doposud vyčlenila na investice a komerční spolupráci se začínajícími podniky po celém světě celkem 134 mil. USD.

Evropa, která byla na poli čistých technologií dlouhodobě světovou jedničkou, začala v posledních pěti letech oproti ostatním částem světa trochu ztrácet. Asi není náhoda, že právě v poslecních pěti letech se mluví o tzv. , která s největší silou zasáhla USA a následně právě Evropu…

Podle nedávné zprávy společnosti Bloomberg New Energy Finance v roce 2007 se 42 % celosvětového objemu investic do čistých energií uskutečnilo v Evropě, zatímco dnes evropský podíl činí pouze 25 %. Za stejnou dobu oblast Oceánie zvýšila svůj podíl na světových investicích téměř na dvojnásobek.

Z analýzy investiční aktivity v oblasti rizikového kapitálu za čtvrtý kvartál roku 2011, kterou provedla skupina Cleantech Group, vyplývá, že dvě třetiny investic rizikového kapitálu do sektoru čistých technologií pocházely v daném období ze Severní Ameriky, zatímco podíl Evropy činil pouze 19 % a podíl oblasti asijského Tichomoří jen 18 %.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *