GE spoluzakládá fond pro podporu obnovitelných zdrojů v Evropě
GE a nezisková organizace Carbon Trust oznámily tento týden nové celoevropské partnerství, které má urychlit rozvoj čistých technologií. Podle tiskové zprávy GE je totiž stále patrnější, že starý kontinent má v tomto významném sektoru problémy udržet krok s ostatními částmi světa. S tím až tak docela nesouhlasíme, ale podívejme se co dalšího GE píše.
V rámci počáteční osmnáctiměsíční fáze bude zřízen fond o objemu 5 mil. USD, určený na podporu podniků, které se věnují vývoji nových nízkouhlíkových technologií pro infrastrukturu.
Přes 70 % nových zdrojů energie v Evropě za rok 2011 je obnovitelných
Evropští vědci připravují obří větrné turbíny o výkonu 20 MW
Carbon Trust bude ve spolupráci s GE hledat a hodnotit nové začínající firmy a těm s největším potenciálem pomůže v rozvoji a bude do nich investovat. GE partnerství uzavřela v rámci programu ecomagination Challenge.
Tuto otevřenou globální iniciativu na rozvoj inovace spustila společnost ve spolupráci s investory rizikového kapitálu již v roce 2010 a její celkový rozpočet činí 200 mil. USD.
Cílem iniciativy je vyhledání a financování nejlepších myšlenek a nápadů v oblasti čistých technologií. GE se svými partnery doposud vyčlenila na investice a komerční spolupráci se začínajícími podniky po celém světě celkem 134 mil. USD.
Řecko jako solární elektrárna Evropy
Transformace evropského hospodářství na nízkouhlíkovou ekonomiku
Evropa, která byla na poli čistých technologií dlouhodobě světovou jedničkou, začala v posledních pěti letech oproti ostatním částem světa trochu ztrácet. Asi není náhoda, že právě v poslecních pěti letech se mluví o tzv. ekonomické krizi, která s největší silou zasáhla USA a následně právě Evropu…
Podle nedávné zprávy společnosti Bloomberg New Energy Finance v roce 2007 se 42 % celosvětového objemu investic do čistých energií uskutečnilo v Evropě, zatímco dnes evropský podíl činí pouze 25 %. Za stejnou dobu oblast Oceánie zvýšila svůj podíl na světových investicích téměř na dvojnásobek.
Z analýzy investiční aktivity v oblasti rizikového kapitálu za čtvrtý kvartál roku 2011, kterou provedla skupina Cleantech Group, vyplývá, že dvě třetiny investic rizikového kapitálu do sektoru čistých technologií pocházely v daném období ze Severní Ameriky, zatímco podíl Evropy činil pouze 19 % a podíl oblasti asijského Tichomoří jen 18 %.