Lehké ohebné baterie z mořských řas
A už jsou zase tady! Zelené slizké drobounké rostlinky, co rostou v moři… mořské řasy. Vědci z univerzity v Uppsale ve Švédsku z nich vytvořili malé, lehké ohebné baterie. Původně zkoumali mořské řasy jménem Cladophora kvůli využití v oboru farmaceutiky. Náhodou však objevili, že jejich unikátní nanostruktura je ideální pro skladování energie.
Pokryli proto celulózu z mořských řas vodivým polymerem, čímž dosáhli velmi zajímavých časů dobíjení i kapacity. Opět se jedná o objev v oboru nanotechnologií, které slibují v následujících desetiletích přinést doslova revoluci v mnoha oblastech lidské činnosti.
Co je nejlepší na baterkách z mořských řas? Skutečnost, že jsou postaveny převážně na biologické bázi. Je pak možné je velmi snadno recyklovat, nezatěžují prakticky vůbec životní prostředí. Snadná by byla i jejich výroba – pěstováním. Výzkumníci slibují, že po nějakém čase by mohly mít podobnou kapacitu jako klasické, dnes nejvyužívanější lithium-iontové akumulátory. Budou jednou dokonale ekologické elektromobily jezdit na baterie pěstované na farmách?