V továrně na auta zajišťuje elektřinu vítr

Malá větrná farma bude pohánět výrobní linky a konstrukční dílny závodu Honda v brazilském Sao Paulo. Zařízení v Sumare, místo, kde se rodí Hondy Civic, bude zásobováno čistou elektřinou z devíti 3MW turbín. „Výrobní haly společnosti Fabrica Honda v brazilském Sumare.“ Zdroj: MecanicaOnline

Toto praktické opatření je součástí širšího akčního rámce celé společnosti, která usiluje o snížení vlastních emisí oxidu uhličitého.

Snížit náklady na výrobu? Řešení je jednoduché: outsorcovat pracovní síly, a přenést výrobu někam, kde je levněji. Tento trochu ohraný hit ekonomických poradců a manažerů z devadesátých let je dnes ale zapotřebí trochu obměnit. Už se nesnižují jen náklady, ale i spotřeba energie a produkované emise.

Honda je toho živým příkladem: do roku 2020 přislíbila redukci vlastního emisního zatížení o 30 %. Prostě když už jednou přijdete na trh s hybridními vozy a dalšími variacemi na ekologickou osobní přepravu, lépe z obchodního hlediska vypadá, když vaše společnost udržitelnost a soběstačnost sama aktivně podporuje.

Není to poprvé, co se Honda pouští do větrné energetiky. Ve státě Ohio byla montážní linka vybavena dvěma větrnými turbínami, a výsledné úspory i eko-bilance prý zcela předčily očekávání.

„Předpokládali jsme, že obnovitelné zdroje energie připojené k zařízení v Ohiu se budou podílet na vlastní produkci energie spíše minoritně, přibližně do deseti procent. Poměrně záhy se ale ukázalo, že dvě turbíny se dokázaly podílet na 16 % pokrytí spotřeby závodu,“ zaznívá v tiskovém prohlášení společnosti.

Výrobní zařízení v brazilském Sumare je o poznání větší, než montážní linky v Ohiu, ale pokud dvě turbíny dokážou přesáhnout desetiprocentní podíl pokrytí spotřeby, nebojí se s devítkou 3 MW turbín Honda neúspěchu. „Obrátit se na větrnou energetiku, to je otázka vlastní rozvahy a financí. A pro nás je to dobrá investice.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *