Nová technologie umožňuje stavět tunely za 24 hodin
Kouzlo super-rychlé výstavby si oblíbili i v Kanadě. Tamní společnost Lock-Block Ltd. si s pomocí patentovaných prvků své technologie zajistila světový rekord při budování tunelů a kanalizačních stok. Do provozu je můžete uvést během jediného dne.
Rychlost stavby tunelu posunuli Kanaďané ke stěží uvěřitelnému tempu 1,5 metru délky za pět minut. Přesně tolik času potřebuje sehraný tým stavitelů k tomu, aby usadil všechny dílky skládačky na své místo. Přirovnání ke skládačce je rozhodně na místě, protože jednotlivé kousky tvořené klenby do sebe zapadají na stejném principu.
Každý stavební „blok“ je totiž formován s výstupky ve svrchní části a dutinami ve spodní. Dohromady tak do sebe zapadají, a na principu „zámku“ drží pohromadě.
Pokud tedy přistoupíte k budování tunelu nebo kanálu, stačí vám jen vlastní výkop a zručný jeřábník, který usazuje díly postupně přímo na místo. Pomocný stavební personál jen zajišťuje „zacvaknutí“ jistících prvků do sebe.
Nápad se zámkovými cihlami jistě není z nejnovějších (ostatně s nimi v Lock-Block Ltd. pracují už pětadvacet let), a kanadská technologie by nebyla úplná ještě bez jednoho inovativního prvku.
Tím je tzv. Zipper truck, tedy vůz, na jehož korbě je umístěn speciální klenutý modul s pojezdovými články. To on slouží jako opora a nosné lešení do té doby, než poslední díl oblouku dosedne na místo.
Pak už stačí, jen aby řidič o kus popojel, klenba už drží vlastní vahou, a cyklus se může opakovat. Výsledek už stačí jen zasypat zeminou, a dílo je hotovo.
Mají to hezky vymšlané kluci. Ale co nějaké základy? Co když je podloží měkké? Taky by mě zajímalo, jak řeší izolaci proti vodě (jestli jí vůbec reší). Nebojí se vymývání betonu a následkem toho jeho degradace?
hlavně že jsou nejrychlejší, ostatní se neřeší