Brazilská metropole Sao Paulo získá obří solární elektrárny

K radosti výrobců dnes už jen málokdo pochybuje o užitečnosti solární energetiky. Horší je to už s nalézáním nových odbytišť, protože trh se v řadě zemí již stal přesyceným. Není proto divu, že každý projekt zaměřený na obnovitelné zdroje, který prorazí „do exotických končin“, získává nemalou pozornost. Ukazuje totiž cestu ostatním.

„Stát Sao Paulo chce do roku 2020 dosáhnout instalovaného výkonu 2070 MW. Zdroj: en.wikipedia.org, Mario Roberto Duran Ortiz Mariordo, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported“
„Stát Sao Paulo chce do roku 2020 dosáhnout instalovaného výkonu 2070 MW. Zdroj: en.wikipedia.org, Mario Roberto Duran Ortiz Mariordo, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported“

Brazilská megapolis s dvanácti miliony obyvatel, Sao Paulo, rozkládající se na ploše 1600 kilometrů čtverečních, není cílem inteligentních technologií poprvé. Jenže tentokrát by se rozhodně nemělo jednat o fotbalové stadiony a osvětlení ulic, po kterých bude projíždět papež.

Společnost New Generation Power (NGP) se sídlem v Chicagu hodlá v příměstských čtvrtích (a městech pohlcených rozvojem Sao Paula) vybudovat celkem 500 MW solární kapacity. Nepůjde o jednu obří solární farmu, ale o patnáct až šestnáct „menších“ zařízení, o výkonu po třiceti megawattech.

Projekt v hodnotě 906 milionů dolarů vzbuzuje úctu, ale okolnosti financování celého záměru a hlavně „podíl“ NGP vzbuzuje trochu rozpaky. Zdá se, že chicagští nemají v Brazílii úplně důvěru, protože si hodlají na realizovaném projektu ponechat 85 % kontrolu.

Tato forma „spoluvlastnictví“ s brazilskou vládou a místní stavitelskou společností Grupo Léros bude NGP generovat nemalé zisky i do dalších let. A jak jejich manažeři připouštějí, zisky by rádi využili na financování dalších takových projektů po celé Brazílii.

Město Sao Paulo disponuje v současnosti instalovaným solárním výkonem přibližně 1000 MW, ale do roku 2020 by radní chtěli překonat 2070. Projekt, realizovaný pod hlavičkou chicagské NGP, by k tomu měl výrazně přispět.

Prvním krokem by mělo být letošní zahájení instalačních prací ve městě Taubaté. Další tři třicetimegawattové moduly v okolí budou nabídnuty „k participaci“ v rámci dražby obnovitelných zdrojů, ohlášené na 13. 12 2013. Na této aukci se mimochodem bude dražit spoluúčast na celkem aplikacích 109 OZE o celkovém výkonu 2,7 GW.

PV-magazin.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *