IKEA si pořizuje druhou větrnou farmu v USA

Americká větev společnosti IKEA ohlásila svůj záměr na pořízení v pořadí již druhé větrné farmy, která se má podílet na vylepšení udržitelné energetické bilance společnosti.

„IKEA sází na obnovitelné zdroje energie, protože se jí to vyplatí.“ Zdroj: Ikea Group
„IKEA sází na obnovitelné zdroje energie, protože se jí to vyplatí.“ Zdroj: Ikea Group

Celosvětový gigant prodeje levného nábytku a bytových doplňků by rád odkoupil texaskou elektrárnu dosud provozovanou společností Apex CE, jejíž instalovaný výkon činí 165 MW. Jednalo by se tak o jednu z největších pobídek realizovaných soukromou společností.

Větrná elektrárna, jež by definitivně měla být zprovozněna na začátku roku 2015, se nachází v texaském regionu Cameron, který se nad jiné oblasti státu Osamělé hvězdy vyznačuje více než optimálními větrnými podmínkami a tím i dispozicemi k efektivní produkci energie.

Podle uveřejněných detailů by větrná farma byla kompletně ve vlastnictví společnosti IKEA, přičemž provoz elektrárny by zajišťoval zaměstnanci z týmu Apex CE. Na nich by bylo udržet elektrárnu, sestávající se z pětapadesáti 3 MW turbín typu Acciona, provozuschopnou a bez kolizí.

Tiskové prohlášení je skoro jako přes kopírák, stejně když IKEA pořídila svou první větrnou farmu u illinoiského Hoopestonu. „Společnost IKEA bezezbytku věří, že klimatické změny představují reálnou hrozbu, a vyžadují proto i hmatatelná opatření,“ zaznívá z úst Roba Olsona, stávajícího vedoucího americké větve IKEA. „Investujeme do obnovitelných zdrojů, protože věříme, že obchod můžeme realizovat pouze na udržitelných principech. Prostě v tom vidíme smysl.“

Jeden rozdíl by tu ale přeci jen byl. Na rozdíl od Hoopestonu je totiž cameronská větrná farma téměř jeden a půlkrát větší. V tento moment už IKEA „obhospodařuje“ na 279 větrných turbín v devíti zemích, a dosud investovala (s přesahem příslibu dalších investic do počátku roku 2015) 1,9 miliard dolarů. Cílem společnosti je, aby do roku 2020 celosvětově vyráběla více energie, než spotřebovává.

SunWindEnergy.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *