IKEA si pořizuje druhou větrnou farmu v USA

Americká větev společnosti IKEA ohlásila svůj záměr na pořízení v pořadí již druhé větrné farmy, která se má podílet na vylepšení udržitelné energetické bilance společnosti.

„IKEA sází na obnovitelné zdroje energie, protože se jí to vyplatí.“ Zdroj: Ikea Group
„IKEA sází na obnovitelné zdroje energie, protože se jí to vyplatí.“ Zdroj: Ikea Group

Celosvětový gigant prodeje levného nábytku a bytových doplňků by rád odkoupil texaskou elektrárnu dosud provozovanou společností Apex CE, jejíž instalovaný výkon činí 165 MW. Jednalo by se tak o jednu z největších pobídek realizovaných soukromou společností.

Větrná elektrárna, jež by definitivně měla být zprovozněna na začátku roku 2015, se nachází v texaském regionu Cameron, který se nad jiné oblasti státu Osamělé hvězdy vyznačuje více než optimálními větrnými podmínkami a tím i dispozicemi k efektivní produkci energie.

Podle uveřejněných detailů by větrná farma byla kompletně ve vlastnictví společnosti IKEA, přičemž provoz elektrárny by zajišťoval zaměstnanci z týmu Apex CE. Na nich by bylo udržet elektrárnu, sestávající se z pětapadesáti 3 MW turbín typu Acciona, provozuschopnou a bez kolizí.

Tiskové prohlášení je skoro jako přes kopírák, stejně když IKEA pořídila svou první větrnou farmu u illinoiského Hoopestonu. „Společnost IKEA bezezbytku věří, že klimatické změny představují reálnou hrozbu, a vyžadují proto i hmatatelná opatření,“ zaznívá z úst Roba Olsona, stávajícího vedoucího americké větve IKEA. „Investujeme do obnovitelných zdrojů, protože věříme, že obchod můžeme realizovat pouze na udržitelných principech. Prostě v tom vidíme smysl.“

Jeden rozdíl by tu ale přeci jen byl. Na rozdíl od Hoopestonu je totiž cameronská větrná farma téměř jeden a půlkrát větší. V tento moment už IKEA „obhospodařuje“ na 279 větrných turbín v devíti zemích, a dosud investovala (s přesahem příslibu dalších investic do počátku roku 2015) 1,9 miliard dolarů. Cílem společnosti je, aby do roku 2020 celosvětově vyráběla více energie, než spotřebovává.

SunWindEnergy.com
Sdílet: