Řecko jako solární elektrárna Evropy

je v těchto dobách nechvalně známo svými ekonomickými problémy. Obrovský státní dluh, bujarý sociální systém a neefektivní – to jsou jen jedny z mála problémů, s kterými se musí Řecko potýkat. Lze z toho ven? Potřebným impulsem k nastartování řecké ekonomiky může být sázka na . Konkrétně na , pro kterou má „země pod Olympem“ výhodné podmínky. První krok byl již učiněn. 
Řecko
Obrázek: Ekem

Společně s plánuje Řecko spustit tzv. Projekt Hélios. Jedná se o společnou vizi obou zemí, která má z Řecka udělat solární velmoc. Plány počítají se stavbou o celkové rozloze 60 000 hektarů (600 km2) za 20 miliard eur – včetně potřebné infrastruktury. Díky obrovským investicím vznikne v rámci projektu Hélios také 60 000 pracovních míst.

Spolupráce s není náhodná. Spolková vláda již před několika měsíci avizovala svůj záměr odklonit se od ve prospěch obnovitelných zdrojů. Právě Řecko může sloužit jako obrovská solární elektrárna zásobující Německo a čistou energií – de facto půjde o menší obdobu projektu .

O společném postupu již diskutoval řecký ministr životního prostředí George Papaconstantin s německým náměstkem ministra ekonomiky Stefanem Kapfererem tento víkend v Athénách. V říjnu do Athén také přicestuje německý ministr ekonomiky, aby pokračoval v rozhovorech započatých již v květnu tohoto roku.

Aby výčet všech politiků byl úplný, zmiňme ještě řeckého premiéra George Papandreoa. Sám premiér, mimochodem velký příznivec obnovitelné energie, ohlásil stavbu největší sluneční elektrárny na světě.

Elektrárna v ceně 600 miliónů euro bude mít výkon 200 megawatt a bude stát na ploše 520 hektarů. Stavbu elektrárny koordinuje státní firma Public Power Corporation (PPC), která již hledá investory ochotných vložit peníze do projektu.

Vypadá to, že Němci měli svůj odklon od jádra již promyšlený dopředu. Aktuálně oznámilo, že obnovitelné zdroje vyrobily v Německu poprvé přes 20 % elektrické energie. Může z toho těžit jak Řecko, tak i celá Evropa. Řecko získá nové pracovní místa, investice a peníze pro svou ekonomiku. Německo s Evropou zase svou čistou energii.

physorg.org
Sdílet: