Solární elektrárna v Nevadě pojede 24 hodin denně

V nehostinných pouštích jižní Nevady zazářil z kraje tohoto roku nový solární projekt, který slibuje celému regionu až 110 MW čisté energie. Solární farma Crescent Dunes je navíc schopna díky technickému vylepšení zásobovat elektřinou své okolí ve dne i v noci.

„Plný výkon solární farmy The Crescent Dunes u Tonopah bude 110 MW.“ Zdroj: Solar Reserve
„Plný výkon solární farmy The Crescent Dunes u Tonopah bude 110 MW.“ Zdroj: Solar Reserve

Solární elektrárna Crescent Dunes u Tonopah, asi 300 kilometrů od Las Vegasm, je bezpochyby obřím dílem. I když zatím nedosahuje plného výkonu (k čemuž má dojít v průběhu roku 2016), pořád se před vámi zrcadlí 10 000 na střed zacílených heliostatů.

Ty dohromady pokrývají plochu téměř 600 hektarů, a míří na 195 metrů vysokou centrální věž. Ta je napojena na zásobník soli, který slouží jako teplem nabitý akumulátor.

Odražené sluneční paprsky totiž rozehřívají zásobník až na 530 °C, kdy je sůl roztavena a teplo unikající z ní může sloužit k výrobě energie (prostřednictvím vodní páry a turbín) v nočních hodinách.

Sůl se vůbec jeví jako ideální přírodní zásobník tepla. Než zcela vychladne a utuhne, může to trvat celé měsíce.

Celkový potenciál rozlehlého díla se blíží energii ekvivalentní pro zásobování 75 000 amerických domácností. Společnost SolarReserve, která za projektem stojí, si pochvaluje zejména „čistý“ provoz.

V průběhu výroby energie totiž nevznikají žádné vedlejší odpadní produkty, nejsou produkovány emise oxidu uhličitého a spotřeba vody je navzdory výkonu minimální.

I když je projekt solární elektrárny s čtyřiadvacetihodinovým provozem mimořádným technickým dílem, rozhodně se nejedná o levný způsob výroby čisté energie.

V průběhu čtyř let výstavby si financování projektu vyžádalo téměř jednu miliardu dolarů (přičemž 737 milionů připlynulo ve formě federálních půjček). Investory motivovalo to, že vláda přislíbila garantovanou odkupní cenu (13,5 centů za kWh) po dobu pětadvaceti let.

Společnost SolarReserve nehodlá usínat na vavřínech. V současné době připravuje projekt podobného výkonu v Jihoafrické republice, a dojednává podrobnosti realizace 260 MW projektu v poušti Atacama na severu Chile.

SolarReserve.com/en

Jeden myslel na “Solární elektrárna v Nevadě pojede 24 hodin denně

  • 14. 3. 2016 (19.45)
    Trvalý odkaz

    škoda že v severní Africe není klid jinak by tyto typy elektráren mohli stát i tam a dodávat poměrně velké množství energie do jižni a možná i střední evropi a nepotřebovali bychom uhlí ani jádro nebo ne v tokovém množství samozřejmě byli bychom co se tíče zdrojů závislí na nikom jiném než na Rusku a zemích produkujicich ropu a ZP ale vzhledem k tomu že je to čistej zdroj bylo by to snad přijatelné

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *