Datová centra IBM v Indii napájejí obnovitelné zdroje

Začala to společnost Google, když přepojila své datové centrum v Oklahomě na 48MW větrnou farmu. Záhy se přidal Apple se solární elektrárnou v Nevadě a nyní sérii doplňuje i společnost IBM.

„Trendy velkých IT společností? Snížit vlastní produkované emise skleníkových plynů, přiblížit se vlastní energetické soběstačnosti.“ Zdroj: Cleantechnica.com
„Trendy velkých IT společností? Snížit vlastní produkované emise skleníkových plynů, přiblížit se vlastní energetické soběstačnosti.“ Zdroj: Cleantechnica.com

Společnost IBM přislíbila, že sníží vlastní produkci emisí skleníkových plynů o 40 %. Prvním krokem k tomuto cíli má být připojení jejich datového centra na solární park v indickém Bengalúru.

Připravovaný solární systém o výkonu 50 kW sice nedosahuje rozměrů a výkonu jako jiná zařízení konkurenčních firem, ale i tak je důležitým signálem o změně nastaveného trendu.

Zatímco Google či Apple vylepšují svůj obraz výrobou čisté energie v Evropě či USA, společnost IBM tak dnes činí v „outsorcované“ zemi. A na ty obvykle velké společnosti příliš nehledí. IBM tak reaguje i na aktuální situaci, kdy se v Indii stává zavádění OZE doslova vládní prioritou.

Solární panely, které pro datové centrum v Bengalúru (dříve Bangalore) sníží spotřebu energie o 15 % je ale skutečně jen prvním krokem na dlouhé cestě. Následovat má „optimalizace provozu sítě“ a s tím i další zajímavé projekty (například chlazení centrálního počítače speciálním vodovodním potrubím).

Bengalúr s osmi miliony obyvatel je nejen hlavním městem státu Karnataka, ale představuje pro celou Indii totéž, co pro USA znamená Silicon Valley. Je to středobod vesmíru IT technologií, které sice stojí „na špici pokroku“, ale právě jejich provoz není vždy v souladu s principy udržitelnosti a soběstačnosti.

Krátce poté, co IBM v tiskové zprávě ohlásila svůj záměr, se k podobným eko-opatřením začaly hlásit i další indické IT společnosti. Například národní gigant na poli informačních technologií, Wipro, se rozhodl investovat každý měsíc část svých zisků do investiční podpory rozvoje projektů OZE v regionu, a společnost Infosys to vzala a z gruntu, a rovnou se pustila do výstavby vlastní 50 MW solární farmy (díky které má ročně ušetřit na 3,5 milionů dolarů za elektřinu).

IBM prostě zvedla hozenou rukavici, a národní IT společnosti se rychle přidaly. Otázkou zůstává, zda tento pozitivní vývoj neustrne, a bude i nadále stejně dynamicky pokračovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *