Zelená totalita? Británie chce zavést limity CO2 pro jednotlivce

Big GREEN Brother is Watching You - Velký zelený bratr tě sleduje!Podle britského deníku Telegraph přemýšlí Velká Británie o zavedení limitů vypouštěného oxidu uhličitého pro jednotlivce. Lord Smith z Finsbury, hlava Agentury pro životní prostředí, podle listu věří, že zavedení individuálních povolenek pro každého jednotlivce by mohlo být efektivní cestou jak zařídit splnění .

Zelená totalita? Aneb George Orwell místo 1984 v roce 2010 a převlečený do zeleného. Každý člověk by měl získat vlastní unikátní číslo, které by zadal při nákupu produktů, které největší měrou přispívají k uhlíkové stopě. To znamená především , letenky a elektřina. Bylo by z něj strženo úměrné množství kreditů. Podobně ja u bankovního účtu by každý měsíc přišlo dotyčenému „vyúčtování“. Jakmile by se zelený účet dostal na nulu, bylo by třeba si připlatit a získat nové kredity.

V podstatě by tedy šlo o něco podobného, jako je současný systém emisních povolenek pro firmy v Evropě, jen na mnohem nižší úrovni. Lord Smith říká, že nové schéma by mohlo být součástí nového Zeleného údělu“, obdoby americké „Nového údělu“ prezidenta Franklina D. Roosevelta z doby Velké hospodářské krize. Očekává, že by mohl být představen do roku 2030. Že by reakce na očekávaný, ale zatajovaný konec ropného přepychu?

Lord Smith tvrdí, že největší dopad by nové opatření mělo na ty, kteří žijí extravagantním životním stylem. Bankéře, filmové či hudební hvězdy, prostě a jednoduše rozšafné milionáře, kterým by nějaká ta „zelená daň“ navíc neměla výrazně narušit rozpočet. Zajímavé, že zrovna bankéři se jako potrefené husy ozvali první s tím, že je to další omezování osobní svobody. Nicméně opravdu je? Co si myslíte vy?

Telegraph
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.