Saudská arábie udělá z vytěžených ropných vrtů skladiště uhlíku

Saudsko-arabský princ, Turki Al Fajsál Al Saud, se v nedávném rozhovoru pro britský list Guardian nechal slyšet, že „Ropa pod zemí má pro nás mnohem větší cenu, než nad zemí, v nádržích automobilů.“. Takové odvážné tvrzení od nástupce vůdce země zcela finančně závislé na ropných dispozicích si proto zaslouží odhalit hlubší kontext.

Saudskoarabský Princ Turki Al Fajsál Al Saud je v mnoha ohledech velmi prozíravým politikem, a v plánování nové energetické koncepce své země dosahuje řady úspěchů. foto: justin2004/sxc.hu
Saudskoarabský Princ Turki Al Fajsál Al Saud je v mnoha ohledech velmi prozíravým politikem, a v plánování nové energetické koncepce své země dosahuje řady úspěchů. foto: justin2004/sxc.hu

Saudská Arábie si je dobře vědoma svého jednostranného zaměření na omezenou zásobu fosilních paliv a zároveň si uvědomuje, že za zisk plynoucí z ropných rezerv si může koupit energetickou nezávislost.

„Přijde čas, kdy bude Saudská Arábie schopná ze 100 % pokrýt svoji spotřebu paliv, aniž by k tomu potřebovala ropu zpod zemského povrchu,“ řekl princ.

Neuvedl však odkdy přesně by se na tomto novém modelu mělo začít pracovat. Jde o součást „velkého plánu“ přeměny vytěžených ropných polí na velkokapacitní zásobníky uhlíku (Carbon Storage).

Jenže kolik ropy má ještě Saudská Arábie pod zemí, to je dosud přísně střežené tajemství, byť se jedná jen o hrubé odhady. A v jaké souvislosti tedy z úst Turki Al Fajsála zazněla slova o „lepší neprodané ropě“?

Al Fajsál totiž představil svůj hypotetický, ba přímo idylický scénář: „Pokud vše půjde dobře, stane se brzy celý svět nezávislý na ropě. Zda ta změna bude vycházet z nutnosti, dané vyčerpáním zásob fosilních paliv, nebo v důsledku přechodu na alternativní zdroje, není podstatné. Ropa bude možná ještě za pár let extenzivně využívána v námořní či letecké dopravě, jako doplňkové palivo, ale hlavní role „posledních galonů“ ropy už bude jinde.“

„I když nahradíme paliva na bázi ropy, pořád ji budeme potřebovat v jiných oblastech, kde ji prozatím nedokážeme efektivně nahradit. Konkrétně mám na mysli výrobu plastů a léčiv – ty první sice můžeme recyklovat prakticky „donekonečna“, ale k vytvoření nových aplikací pro nás zůstane ještě dlouho nenahraditelná. Ropa pod zemí má proto pro nás větší cenu, než v nádržích automobilů.“

Pozici největšího světového producenta ropy tak nejspíš od Saudské Arábie přeberou Spojené státy americké. Ty postupně povolují těžbu ve svých šlfových mořích a dalších, dříve nedostupných oblastech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *