Singapur testuje plovoucí solární elektrárnu

Singapurská vláda přistoupila k „testování“ plovoucí vodní solární elektrárny na nádrži Tengeh. Tento rezervoár má posloužit jako praktický model využitelnosti a aplikovatelnosti fotovoltaiky pro celý jihovýchodní asijský městský stát.

I když se to může zdát banální, na vodní nádrži Tengeh se „bojuje“ o budoucnost energetiky celého Singapuru. Proti solarizaci je postavena otázka, zda vůbec může malý ostrov účinně využívat solární energii, nebo zda bude výhodnější napřít svou snahu po alternativních zdrojích energie jiným směrem. Diskutovaný je rovněž problém nedostatku volného prostoru, který by si solární elektrárny žádaly. A vodní nádrž Tengeh může nabídnout jasné odpovědi.

V okolí Singapuru se totiž nachází hned 17 dalších sladkovodních nádrží, které by mohly sloužit jako „ideální volná plocha“. S instalací solárních farem na vodní hladině se také pojí řada provozních výhod (omezení přehřívání elektráren, snížení nárůstu řas ve vodních nádržích, snížený odpar z vodní hladiny), které by mohly učinit tento zdroj čisté energie ještě více atraktivní.

Na testovacím projektu se proto společně dohodli jak zástupci Ekonomického výboru (EDB) tak i Výboru veřejného majetku (PUB). Právě jejich zástupci oslovili osm velkých nadnárodních společností (a několik místních dodavatelů), které se dodáváním „solárních řešení na míru“ zabývají.

Singapur dal na testovací provoz stranou 11 milionů dolarů. Na Tengeh zatím vyrostla malá kombinovaná solární farma, na které je souběžně testováno deset různých solárních systémů. Ty nyní poběží minimálně šest měsíců, zatímco jejich výkon bude bedlivě sledován. „Pokud vše půjde dobře, tak přibližně za půl roku bychom mohli vybrat dva dodavatele, kteří by mohli změnit budoucnost energie v Singapuru,“ dodává EDB.

Masagos Zulkifli, Ministr pro životní prostředí a ochranu vodních zdrojů, k tomu v tiskovém prohlášení dodává: „Vzhledem k naší geografii se mohou stát solární panely na vodních klíčovým východiskem pro naši snahu získat obnovitelné zdroje energie.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *