V Hradci Králové otevřena venkovní sauna u Labe

Po téměř ročním budování se podařilo dvěma saunovým a kulturním nadšenkyním Natálii Barcalové a Anetě Kohoutové z Hradce Králové dokončit a otevřít venkovní saunu a kulturní osvěžovnu s názvem NUUK.

Ojedinělý projekt sídlí u slepého ramene řeky Labe u Staré Třebše v Hradci Králové a během prosince přivítal první návštěvníky. Sauna nabízí kromě̌ opocení a následného ochlazení v Labi či v přírodní venkovní sprše také doprovodný program v kulturní osvěžovně̌.

Sauna a osvěžovna NUUK. foto: Dita Havránková
Sauna a osvěžovna NUUK. foto: Dita Havránková

„Doteď jsme se potily hlavně̌ my, teď se pojďte potit s námi,“ vyzývají autorky projektu Natálie Barcalová a Aneta Kohoutová. Nápad venkovní sauny a kulturní osvěžovny se zrodil v jejich hlavách během cest.

„Všechno jsme si tak nějak vytříbily ve Finsku, kde jsem byla na pracovní stáži, a Natálie za mnou přiletěla na návštěvu,“ říká Aneta Kohoutová. „Společně jsme se vydaly prozkoumat takovou schovanou saunu v lese u jezera ve Vantaa, a pak jsme si u kafe řekly, že tohle nám tady chybí,“ vzpomíná Natálie Barcalová.

Prvním impulsem k realizaci sauny a osvěžovny byla podpora od projektu Kulturní jádra BU2R. „Na začátku letošního roku jsme vybrali NUUK jako jeden z projektů, které jsme podpořili v jejich realizaci. Celý rok jsme byli v kontaktu a snažili se realizátorky podpořit. Zprostředkovali jsme jim grant projektu Kulturních jader, pomohli s crowdfundingovou kampaní i psaním samostatných grantů,“ vysvětluje Michaela Hečková.

Nová sauna a kulturní osvěžovna u Labe. foto: Dita Havránková
Nová sauna a kulturní osvěžovna u Labe. foto: Dita Havránková

Sauna a osvěžovna NUUK se po delším hledání místa usadila u slepého ramene u Staré Třebše po proudu Labe. Místo sevřené loukou, řekou a slepým ramenem, kdysi sloužilo jako objekt vodácké loděnice farmaceutické fakulty.

V současnosti místo, kam se sauna a osvěžovna se svolením majitele objektu umístily, využívají nejvíce obyvatelé Staré Třebše k procházkám. Nové společenské místo na Hradecku nabízí i kulturní přesah.

„Osvěžovna bude rovněž kulturní prostor s minimalistickým programem typu poslech rozhlasových her, promítání studentských filmů, autorská čtení, malé koncerty a performance,“ vysvětluje Natálie Barcalová. Projekt nabídne rozličné aktivity od nočního saunování po společné sledování filmů či saunový rituál s Iamme Candlewick. 8. 12. zde proběhl křest knihy P=F/S od nakladatelství UPUPAEPOP.

„Výlet za námi může být příjemnou nedělní procházkou, inspirativním odpočinkem po pracovním dni či zrušeným stereotypem. Komu nevadí pár kroků z centra města, dostane za odměnu posezení za zvuku praskajícího dřeva, krásný výhled, čerstvou kávu, soukromí a útočiště za sychravých zimních dnů,“ dodávají realizátorky projektu.

3 komentáře: „V Hradci Králové otevřena venkovní sauna u Labe

 • 27. 2. 2017 (3.36)
  Trvalý odkaz

  (vie héroïque) et il fait aussi de Gainsbourg une « une icône adu&o©e.rnbsp;&raqÃo; Nicolas a aussi apprécié, tandis que je rejoins l’avis de Thomas qui a su mettre mieux que moi les

  Reagovat
  • 27. 2. 2017 (3.36)
   Trvalý odkaz

   annotation: I’d like to write something like: @Cd8eositePattern.DefaultMethoo(comment=&#m221;Npeds to be implemented by sub-classes”) on methods in the “Component” which are there because of the interface but they should be implemented by subclasses.Regards,Marco

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *