Nejlepší čistička vody – kaktus

V 19. století v Mexiku se údajně kaktus Opuncie používal k čištění špinavé vody. Norma Alcantar z Univerzity jižní Floridy v Tampě se rozhodla dávnou techniku znovu ověřit a přišla s podivuhodnými výsledky. pokračování…kaktus Opuncie

Kaktus Opuntia ficus-indica, který roste doslova po celém světě, může posloužit jako přirozená, přírodní čistička vody. Alcantarová z něj extrahovala hmotu podobnou gumě, ve které rostlina ukládá vodu.

Tu pak smíchala s vodou, do které přidala vysoký obsah znečišťující pevné látky v podobě sedimentu a bakterií. Ukázalo se, že guma způsobuje to, že částečky sedimentu se shlukují na dně, stejně jako bakterie. Celkem bylo možné z vody odstranit až 98% bakterií.

Kaktus by se tak mohl stát levným přírodním vodním filtrem pro rozvojový svět. Stačilo by jej prostě uvařit, čímž by se extrahovala guma, a tu pak přidat do vody, kterou je třeba vyčistit.

Problém však je, že zmíněný kaktus v některých oblastech představuje invazivní rostlinu, která z půdy vysává vodu a mění ji v poušť. V Austrálii tak zničila v 19. a 20. století velké kusy země, donutila faunu přesunout se a způsobila masivní půdní erozi. Australené museli nasadit biologické protilátky proti šíření kaktusů v podobě „kaktusového mola“.

Pokud by se tedy měl kaktus k čištění vody měl využívat v masivnějším měřítku, bylo by třeba nejprve vyřešit právě tento problém. Pravdou je, že voda je důležitější než potraviny, ale něco k snědku je třeba vypěstovat také. Ve vyprahlé půdě to ale jde mnohem hůř než v té úrodné.

zdroj: newscientist, foto: weightlossexerciseplan

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *