Čeští eko-kutilové bodují ve světě

České kutilství zažívá významné úspěchy v zahraničí v oblasti ekologie. K věhlasu zlatých českých ručiček přispívají především projekty v České republice oceněné prestižní ekologickou cenou Energy Globe.

Základy otáčejícího se domu Bohumila Lhoty. foto: E.ON Energy Globe Award
Základy otáčejícího se domu Bohumila Lhoty. foto: E.ON Energy Globe Award

O větrná čerpadla Pavla Floriše mají zájem africké země, Kuvajt i Indie. Ekologický dům Bohumila Lhoty zase boduje v žebříčku nejzajímavějších extrémních staveb na světě. Pavol Floriš vymyslel a vlastnoručně vyrobil zařízení sloužící k čerpání a čištění vody ve studních.

Jde o čerpadlo s větrným pohonem, které je bezúdržbové, mobilní a nevyžaduje pro svůj provoz další zdroje energie. Technologie dokáže z vody odstranit 99,9 % bakterií a virů a následně ji odčerpat z hloubky až 50 metrů.

Vynález šikovného českého kutila pomáhá nejen v Česku, ale především v rozvojových zemích. „Vítězství v soutěži E.ON Energy Globe pomohlo dostat mou technologii do širšího povědomí veřejnosti a díky tomu se také zvýšil počet zájemců o čerpadlo v zahraničí,“ říká český kutil Pavol Floriš.

Čistí vodu v Africe a chystá se do Asie

Větrná čerpadla aktuálně lidé využívají například v Mongolsku a v Ghaně. Technologie zajišťuje kvalitní pitnou vodu pro místní obyvatele nebo slouží jako zdroj vody na pastvinách a v zemědělských oblastech, kde není přívod elektřiny.

Mimo Evropu je v současné době v provozu 18 větrných čerpadel. Aktuálně učí Pavol Floriš montovat čerpadla obyvatele Kapského města. Další zařízení by se mohla v brzké době začít využívat například v Kuvajtu nebo v Indii.

„Na začátku příštího roku se chystám do Kuvajtu na největší výstavu ekologických zařízení na světě. V zahraničí bych chtěl najít obchodního partnera, abych mohl přenést výrobní know-how do daného státu a čerpadla vyrábět v místním prostředí,“ vysvětluje Floriš.

Největší zájem o česká větrná čerpadla mají aktuálně rozvojové země, státy jižní Asie a arabské země.

Otáčející se podzemní dům fascinuje svět

Jedinečné dílo českého kutila Bohumila Lhoty fascinuje lidi napříč všemi kontinenty. Jeho otáčející se dům, který se navíc dokáže schovat pod zem, je opravdovou světovou raritou. Objekt byl dokonce americkými novináři zařazen mezi nejextrémnější stavby na světě.

Ocenění za nejlepší ekologický projekt E.ON Energy Globe získal v roce 2012 a od té doby si dům jezdí natáčet štáby z celého světa. „Navštívili mne novináři z USA, Kanady nebo z Ruska. Předpokládám, že se projekt díky rozsáhlé medializaci stane inspirací pro investory, a že se tak budou realizovat podobné stavby u nás i v zahraničí,“ popisuje své celosvětové úspěchy Bohumil Lhota.

Ekologický dům do extrémních podmínek, který se dokáže doslova otáčet za sluncem, chce nyní Bohumil Lhota rozšířit západním směrem o skleník a zbavit ho zcela závislosti na dodávce elektrické energie.

Otáčivý dům stojí na podpoře uprostřed kruhového bazénu zapuštěného do betonových základů a může se spustit až dva metry pod zem. Dnes by se český kutil ale rozhodl pro jinou variantu stavby.

„Původně jsem pracoval se dvěma variantami projektu a vyhrála ta mírová. Dnes bych se rozhodl pro bezpečnější styl stavby bez podkroví, kdy by se celá obytná pohyblivá část domu zanořila do pevného podzemního prostoru,“ doplňuje Lhota. Dům v hodnotě 15 milionů korun chodí navštěvovat desítky zájemců, věrná kopie stavby ale doposud nikde na světě nestojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *