Co vše musíte vědět o tvrdé vodě

Věděli jste, že není voda jako voda? V současné době rozlišujeme tuto nepostradatelnou tekutinu na měkkou vodu a tvrdou vodu s tím, že druhá zmíněná dokáže udělat více škody než užitku. Stojí totiž za vznikem vodního kamene, který v domácnostech způsobuje řadu problémů (například ničí domácí spotřebiče, případně na řadě jiných věcí tvoří nevzhledný povlak). Zabránit jí je však poměrně snadné. Pojďme si však o tomto problému, který trápí nejednu českou domácnost, prozradit více. 

Nejen škůdce domácích spotřebičů

Když se řekne „tvrdá voda”, člověk si ihned vzpomene na vodní kámen a neplechu, kterou tento úkaz vlastně provede. Jenže tvrdá voda opravdu není jenom škůdcem domácích spotřebičů a důvodem, proč je jejich životnost tak krátká. Tvrdost vody se může v domácnostech projevit i jinak, druhým úkazem jsou mimo jiné i usazeniny, respektive povlak na vodovodních bateriích. 

Jedním z prvních symptomů toho, že i vaše domácnost trpí tvrdou vodou, je rychlovarná konvice, respektive její dno, které může být ve velmi krátké době zaneseno. Prozradit to dále může i nádobí, konkrétně skvrny na skleněném nádobí, které jsou viditelné i po vytažení sklenic z myčky. V tomto článku si můžete přečíst, jak změkčit vodu.

Co určuje tvrdost vody?

Poznat tento úkaz v domácnosti není těžké. Těžší je však říct, co konkrétního určuje tvrdost vody. Odborníci by řekli, že to udává množství rozpuštěných minerálních látek ve vodě. A mají ostatně pravdu. Mezi těmito látkami se nachází například mangan, hliník nebo zinek, které se z vody mohou dostat například přefiltrováním.

Tvrdost vody dělíme do několika stupňůTvrdou vodu (respektive tvrdost vody obecně) dělíme do několika stupňů. Začínáme vodou velmi měkkou a měkkou, problém ale nastupuje spíše s dosti tvrdou, tvrdou a velmi tvrdou vodou. Zvýšená pravděpodobnost toho, že bude v dané domácnosti tvrdá voda, je na místech, kde je půda vápenatější. Pakliže je půda, kterou voda protéká, spíše písčitá nebo žulová, bude pak voda měkčí.

zdroj: placená inzerce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *