Tip na výlet: Bítov a nová kavárna Kafe v obýváku

Prázdniny jsou na dohled a léto konečně udeřilo v plné síle. Poradíme skvělé a málo známé místo, kam vyrazit na delší dovolenou či alespoň jednodenní výlet po Česku – malou jihomoravskou vesnici Bítov. 

Spalující letní horka v městské výhni přímo vybízí k výletu za koupáním. Bítov je malá vesnice ležící přímo nad Vranovskou přehradou. Z Prahy jsou to asi dvě hodiny cesty, z Brna jedna a půl, z Ostravy tři. Cesta není nijak složitá a vede obvykle přes Jihlavu, Brno nebo Znojmo. Malebná vesnice je v Česku unikátní tím, že jde o první naprojektovanou ves v Československu. Původní vesnice totiž ležela pod stejnojmenným hradem, o němž jsou první zmínky datovány až do let 1061-1067.

Pohled na hrad Bítov z Vranovské přehrady – zhruba místa, kde se rozkládala původní vesnice Bítov. foto: Hrad Bítov

Při stavbě Vranovské přehrady v roce 1932 byla ale původní vesnice v údolí zaplavena a nová vybudována v místě jelení obory místního barona Jiřího Julia Hasse. Původní obyvatelé byli přestěhováni do krásných nových domů, které vynikají svým jednotným stylem. I proto je dnes Bítov chráněnou památkovou zónou. Kromě samotného hradu Bítov a Vranovské přehrady, včetně známého přilehlého kempu, má ale malá klidná vesnice mnoho co nabídnout.

Od června byla jen 100 metrů od náměstí otevřena nová malá rodinná kavárna Kafe v obýváku. Když vás honí mlsná, není lepší místo, kam zajít. Na výběr jsou vždy čerstvé domácí dezerty, koláče a dorty. A k tomu silná italská káva, dobrá zmrzlina nebo míchané drinky. Majitelé kavárny kladli kromě kvalitní nabídky důraz i na ekologickou udržitelnost svého podnikání, takže je vybavena solární elektrárnou, tepelným čerpadlem pro vytápění či splachováním dešťovou vodou. Pro zájemce je v Kafe v obýváku k dispozici také ubytování.

Kavárna Kafe v obýváku láká na kvalitní dezerty a kávu. foto: Kafe v obýváku

Na kvalitní oběd či večeři si v Bítově můžete zajít do nedaleké restaurace U Tesařů, která se může pochlubit i vlastním pivovarem Tesák. Místní mikropivovar už v minulosti za své pivo získal několik významných ocenění. Krátká cesta přes náměstí vás zavede do Tatra Muzea, kde si můžete prohlédnout veterány nejen značky Tatra. Při cestě lesem na hrad Bítov zase můžete zavítat do restaurace a rozhledny Rumburak, která vám z výšky 30 metrů nabídne nádherný výhled na okolí. Hned vedle pak najdeme konopnou farmu Vranč s bludištěm a jamajským barem.

Restaurace a pivovar U Tesařů. foto: Restaurace U Tesařů

Bítov je sice vesnice malá, ale samotná Vranovská přehrada je vyhlášeným turistickým cílem. Na skalách kolem ní jsou rozesety tisíce chat. Pro místní i návštěvníky je připravena půjčovna elektrických lodí, hospody přímo u vody a kromě samotného hradu Bítov mohou navštívit také nedalekou zříceninu hradu Cornštejn. Pokud návštěvníci v Bítově zakotví na delší dobu, mohou odtud snadno podnikat výlety do Rakouska (do Vídně je to jen hodinu a půl), ale třeba i do Znojma, Slavonic, Telče a mnoha dalších zajímavých míst v blízkém i vzdálenějším okolí.

Jeden myslel na “Tip na výlet: Bítov a nová kavárna Kafe v obýváku

  • 16. 1. 2024 (1.03)
    Trvalý odkaz

    V kavárně Kafé v obýváku jsem zatím nebyla, ale určitě se tam na některém z mých výletů podívám. Nedávno jsem si pro své výlety pořídila nový trekový batoh, který se mi hodí na moje výšlapy. Nejvíc si odpočinu na výletech, kde si projdu nějaký hrad, a ještě se projdu krásnou přírodou.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *