Stop stav slunečních elektráren je nezákonný

Politici sice dali střešním v zelenou, distributoři ale stále ještě ne ne. Začátek roku 2011 přinesl novelu Zákona č. 180/2005 Sb., která jednoznačně dává zelenou malým střešním elektrárnám do 30 kW. Politická reprezentace dává jasně najevo, že tento směr bude podporovat. V praxi však není možné do sítě připojit.   

Solární energie - střešní solární elektrárna


Solární instalace na totiž zvyšují energetickou bezpečnost a soběstačnost resp. nezávislost občanů na diktátu cen velkých výrobců, a snižují domácnostem účty za . I nadále však v praxi nelze tyto malé střešní instalace připojit do distribuční sítě. Trvá totiž tzv. STOP stav, který je dle zjištění České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) protiprávní.

Provozovatel české přenosové soustavy (ČEPS) a distribuční společnosti 14. února 2010 zastavily vydávání smluv o připojení výroben elektřiny z  do přenosové soustavy. Tento stav nadále trvá, ačkoli nemá oporu v zákoně.

Energetický zákon totiž zakládá každému právo připojit svou elektrárnu k elektrizační soustavě. Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů stanovuje navíc právo na přednostní připojení obnovitelných zdrojů energie.

Státní ČEPS a distributoři elektřiny oba zákony porušují, když nepřipojují malé střešní solární elektrárny, neboť zákonné důvody pro takové jednání nejsou naplněny.

Zákonnými důvody pro nepřipojení elektrárny jsou i) nedostatek kapacity sítě pro vyvedení výkonu konkrétní elektrárny nebo ii) ohrožení spolehlivého provozu elektrizační sítě při připojení elektrárny. ČEPS a distributoři se při odmítání připojení opírají především o druhý důvod, zároveň jej však nejsou schopni pro jednotlivou elektrárnu prokázat.

Ohrožení stability elektrizační soustavy by údajně mohlo nastat po připojení výkonu většího než je 2 268 MW. Tohoto čísla nicméně nebude v blízké budoucnosti dosaženo (a to ani v součtu s ).

V současné době je celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren 1650 MW. Do tohoto údaje nejsou započteny doposud nepřipojené instalace o výkonu 130 MW. Toto číslo (2 268 MW) se navíc zakládá na vágní, nezveřejněné studii, kterou ale orgány ČSRES odmítly na žádost CZEPHO poskytnout a zveřejnit. Přitom závěry publikované na stránkách ČSRES vykazují chyby a jsou tedy zcela nedůvěryhodné.

Díky opatřením vyplývajícím z novelizace zákona 180/2005 je riziko výpadku elektrizační soustavy z důvodu nestabilních zdrojů minimální, rozhodně ne vyšší než z tradičních zdrojů. Naopak, díky instalaci drobných se toto riziko zmenšuje.

Od 1. 3. 2011 budou totiž podporovány pouze malé střešní instalace, vyrobená elektřina tak bude spotřebována v místě výroby. Dostane se tedy maximálně na úroveň distribuční sítě a elektrizační soustavu nejen nezatíží, naopak jí odlehčí.

Problémem pro realizaci malých, střešních solárních elektráren je také Národní akční plán pro energii z obnovitelných zdrojů (NREAP), přijatý v srpnu 2010. Ten počítá s nárůstem výkonu solárních elektráren o pouhých 5 MW ročně na 1 695 MW v roce 2020, což znamená minimální růst tohoto trhu – například 1 000 malých instalací o velikosti 5kW na rodinných domcích a práce cca pro dvě instalační firmy.

NREAP stanoví stropy pro jednotlivá OZE bez ohledu na jejich skutečný potenciál. Závěry NREAP jsou přitom v příkrém rozporu s původní studií Nezávislé energetické komise (tzv. Pačesovy komise), která počítá s ročním přírůstkem 50 – 120 MWp ze solárních zdrojů.

Podle názoru Czech RE Agency (CZREA) je takový rozvoj sektoru udržitelný jak s ohledem na kapacitu výrobních firem v České republice, tak z hlediska obchodní bilance nebo dopadu na koncové odběratele. Dopad na cenu elektřiny pro domácnosti by byl asi 1 haléř na 1 kWh ročně.

Dopady STOP stavu jsou dalekosáhlé, zejména pro drobné podnikatele v sektoru: instalační a montážní firmy, dodavatele komponentů apod. CZEPHO eviduje stovky subjektů, které krachují v těchto měsících. Zároveň je tento postoj v rozporu s celosvětovým trendem a s doporučeními Evropské unie o podpoře obnovitelných zdrojů a znemožňuje tak energetickou soběstačnost občanů.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek má v nejbližších dnech odpovědět na poslaneckou interpelaci. V ní je dotazován, proč nadále nejsou připojovány malé střešní solární elektrárny, jak bylo přislíbeno řadou politických reprezentantů českým občanům, a kdy bude tento nezákonný stav ukončen.

CZEPHO věří, že ministr Kocourek předloží Poslanecké sněmovně jasnou odpověď s konkrétním datem. Odpověď, jejímž obsahem by byla snaha zprostit se odpovědnosti a přenést ji na další subjekty, nemůže být vnímána jinak než jako podpora nezákonnému STOP stavu.

Jako další krok chystá asociace CZEPHO podání stížnosti Evropské komisi, kde chce poukázat na protiprávní situaci v České republice. Chce upozornit na rozpor se záměry EU a závazky České republiky.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

8 komentářů: „Stop stav slunečních elektráren je nezákonný

 • 11. 4. 2011 (7.35)
  Trvalý odkaz

  Autor článku by si onen „energetický“ zákon měl přečíst celý.
  Napřed by jste měl porozumět problematice provozování zmíněné přenosové soustavy a také distribučních soustav…

  Článek je velmi tendenční a mě utvrdil v tom, kdo asi fifnancuje provoz tohoto webu. O důvod víc, proč ho nenavštěvovat.

  Reagovat
 • 3. 2. 2011 (7.44)
  Trvalý odkaz

  ..vyzkum fotovoltaiky cili ukladani teto energie neni potreba podporovat. vse je hotovo a pripraveno. V USA bezi program podpory FV a cekaji na rok 2015 kdy ma cena energie z fotovoltaiky byt v parite s cenou fosilni energie. v tu chvili se distribucni spolecnosti zacnou meni v mensi az mikrregionalni spolecnosti az nakonec zaniknou. je naprosto jasne ze atomovy vek skoncil a konecne nastane vek ciste elektriny. dnesni podoba fotovoltaiky je hladova zed. Karel IV vedel proc jsou hladove zdi ekonomice prospesne. je totiz pro stat levnejsi zamestnavat lidi nez je dotovat aby nepomreli hlady ve chvilich kdy nebudou nic produkovat. CEZ ma ekonomicke potize jak je vyse uvedeno diky balkanskym akvizicim. ve vyrocni zprave CEZ uvadi ze se vynos z balkanskych akvizi pohybuje do 5% a to je vazny ekonomicky problem. politici mi slibovali, ze musi dostavet Temelin, abychom meli levnejsi elektrinu. dnes ji CEZ exportuje. takze to byla lez. CEZ je polostatni a stat ma spocteno, ze zavedenim srazkove dane z FV dostanou do statniho rozpoctu 12,6mld, ale zvysenim ceny elektricke energie dostanou do kasy 67mld. FV je jen zasterka pro tento tah a prostacci co pisou o zelenych tunelech a fotovoltaickych podvodech a o rozbijeni modrych hnusu nasim politikum tuto hru normalne sezrali. jeste jedno cislo od roku 1996 kazdy odvberatel elektricke energie plati prispevek na OZE. do konce minnuleho roku bylo vybrano 22,5mld. pokud stat potrebuje 12,6mld at si je vezme z toho co jiz prostrednictvim distributoru vybral a obcane maji na dalsich min 5let predplaceno. doufam ze konecne vidite, ze vam politici lzou a spolehaji na vasi pohodlnost az lenost, protoze si rikaji „ti pitomci si stejne nenajdou verejne dostupna cisla“. a tem pitomcum-volicum jednou za 4 roky reknem ze nas zajimaji a pak je zase poslem do haje…..

  Reagovat
 • 24. 1. 2011 (17.05)
  Trvalý odkaz

  Souhlas, dnešní podoba fotovoltaiky je zhovadilost. Jediné čim bych to dokázal omluvit je podpora dalšího výzkumu této technologie, ale vše má své meze. Až budou dostatečně vyvinuty způsoby uskladnění el. pak budiš, ale dnes je to jen tunel co přináší jeden problém za druhým!! Rychlý si něco nahrabou, pro ostatní stopstav s podporou. Za svoje prachy at si dělá každej co chce…

  Reagovat
 • 21. 1. 2011 (9.05)
  Trvalý odkaz

  Pavel, súhlasim s Tebou, ze jednou z najspolahlivejsich veci je sa pozriet okolo seba na skusenosti tych ostatnych. Ako hovoris, v Nemecku tych skusenosti ziskali dost. Natolko, aby sme pochopili, ze Nemecko sa vydalo velmi nestastnou cestou. Pretoze tam maju hrozu s nestabilitou dodavok, ktora hrozi az black-outom. A stym by som nesrandoval ani na Slovensku. Nieto v Nemecku.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 20. 1. 2011 (17.27)
  Trvalý odkaz

  TO jsou všechno nesmysly, co se týče doplácení elektřiny na „solární panely“. Sám mám na střeše 4 kw, což je opravdu „prd“ oproti fotovoltaikám např. od CEZ :-) TAdy hraje významnou roli ten fakt, ze CEz investoval miliary do ruzných elektráren po Evropě, a zisky jsou nižší cca 3%, než očekával a proto se dotuje. Nezanedbatelný fakt a problém je ten, ze CEZ je částeně vlastněn státem a částečně akcionáři, což je kámen úrazu :-) Atd. atd. bohužel špatně nastavená dotace na fotovoltaiky již od začátku.. klasika. loby .. Kdybychom pořád něco v naší zemičce nevymýšleli a koukli do Německa, kde to funguje a poučili se, ale na to jsem příliš „velcí“.

  Reagovat
 • 18. 1. 2011 (18.22)
  Trvalý odkaz

  Nezákonné by mělo být především dotování podobných zelených tunelů. Pokud chce někdo utratit milión a umístit si na střechu fv panely nechť tak učiní. Ale aby měl zákkonou záruku, že distributor el. energie je od něj všechnu vyrobenou elektřinu odebrat je zhovadilost. POkud je navíc od něj odebírána elektřina za ceny podstatně vyšší než jsou ceny jiných ekologických zdrojů (jaderné elektrárny, vodní elektrárny) tak je to zločin.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *