Jižní Korea zavádí nákupní eko-kredity

Pokrokoví ekonomové, by nejspíš skákali radostí. zavádí nové nákupní eko-kredity. Tamní ministerstvo životního prostředí chce podpořit trvale udržitelný rozvoj tak, že a každý nákup ekologických produktů nebo třeba jízdu dostanou zákazníci na svou kreditní kartu připsány tzv. eko-kredity.  
kreditní karty

Jižní Korea se v oblasti trvale udržitelného rozvoje snaží v poslední době dělat co se dá.

Nejen, že masivně investuje do výstavby . Navíc zavádí také elektrické autobusy, buduje rozsáhlé větrné farmy a staví úžasné šetrné budovy.

S téměř 50 miliony obyvatel jde o jednu z nejvyspělejších zemí , hned vedle a rostoucí , se kterými sousedí přes moře.

Nově zavedené „zelené kredity“ může sbírat každý občan Jižní Koreje, který platí kreditní kartou (což je ve městech většina). Nasbírané eko-kredity pak může použít k placení účtů za , vodu nebo plyn, případně je proměnit v peníze.

Cílem je přimět spotřebitele, aby při nakupování a využívání dopravy hledali takové produkty či způsoby dopravy, které co nejmén zatěžují .

Jižní Korea se zavázala, že do roku 2020 sníží emise oxidu uhličitého až o 30%.

„Můžete si vydělat bonusové body v každodenním životě tak, že si koupíte šetrnější čistící prostředky nebo budete sbírat použité baterie,“ doplnil Hwang Suk-tae z příslušné divize ministerstva životního prostředí.

„Uhlíkové body“ neboli „eko-kredity“ vám může vydělat například i to, že si v kavárně nenecháte kafe nalít do papírového kelímku, ale do skleničky.

Ozývají se už ale také kritici tohoto velmi zajímavého programu. Ti tvrdí, že sám o sobě podporuje utrácení a spotřebu, tedy obecně konzumerismus.

Takové hlasy jsou nicméně ojedinělé. Z ekonomického hlediska jde o chytré řešení problému jak běžného spotřebitele donutit k alespoň trochu šetrnému chování.

Vláda Jižní Koreje v tom ale nezůstává sama. Také hlavní město Soul aktuální zavádí vlastní speciální kreditní karty pro tamní obyvatele, kteří se rozhodnou koupit si nebo .

Programu se účastní velké firmy jako je a . Cílem je ušetřit hlavnímu městu elektřinu i vodu.

MNN.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Jižní Korea zavádí nákupní eko-kredity

 • 24. 1. 2011 (16.43)
  Trvalý odkaz

  Další přerozdělování peněz v rámci zelené loby, je to moderní a dá se z toho krást jedna báseň. Stěžujete si na to že politici kradou, ale vy sami jim k tomu dáváte mandát podporou zelené haluze. Jsem ekolog, ale zároveň jsem si jist že tyhle stránky jsou přímím důkazem zelené loby, pač takovéhle nesmysli vychvalují jen na tomto servru!!

  Reagovat
 • 18. 1. 2011 (22.02)
  Trvalý odkaz

  No v česku masivně investovat do výstavby jaderek je že vic jak 60% financi skonci v rukou poslancu a vladnich stran a to si srandu nedelam, realny odhad přestavby dukovan a temelína je kolem 500 miliard Kč ale vyhradi se 1000 miliard, aby bylo neco pro poslance… česko je jedna velká korupce… a nic s tím nikdo neudělá….

  Reagovat
 • 18. 1. 2011 (20.29)
  Trvalý odkaz

  „masivně investovat do výstavby jaderných elektráren“ znamená dělat pro udržitelný rozvoj co se dá? to je pro mě novinka

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *