Nové zdroje energie v USA a Evropě – víc než polovina jsou obnovitelné

Evropská komise odhalila, že 62% nově instalovaných zdrojů elektřiny v rámci Evropské unie za rok 2009 bylo obnovitelných. Podobně tomu bylo ve Spojených státech, kde šlo o více než polovinu nově instalované kapacity. pokračování…
větrná energie - větrné turbíny

Rok 2009 byl pro průmysl obnovitelných zdrojů energie něčím naprosto výjimečným a dosud zdaleka nejúspěšnějším. Jen v Evropě bylo instalováno 17 GW nových výrobních kapacit, z toho 10,2 GW představovaly větrné elektrárny. Celkově přitom v roce 2009 vzniklo 27,5 GW nové kapacity.

energetika - obnovitelné zdroje energie - výrobní kapacitaPokud to tímle tempem půjde dál, už v roce 2020 by Evropa mohla spotřebovávat 35-40% elektřiny, která bude vyrobena z čistých zdrojů energie. Obrovká příležitost totiž ještě čeká biomasu, a to zejména v zemích jako je Itálie, Maďarsko, Švédsko, Finsko, Litva, Rumunsko nebo Bulharsko. V České republice se biomasa rozvíjí velmi rychlým tempem.

Čína, jeden z největších světových znečišťovatelů, je dnes ale zároveň národem, který má nejlepší předpoklady rozvoje obnovitelných zdrojů energie. V roce 2009 bylo v Číně instalováno 37 GW obnovitelných zdrojů. Zároveň se tam vyrábí 40% světové produkce fotovoltaických panelů a 30% světové výroby větrných turbín.

Celkem se do průmyslu obnovitelných zdrojů v roce 2009 investovalo 162 mld. dolarů. To je však pořád o 7% méně než v rekordním roce 2008, kdy tato částka kulminovala na 173 mld. I přes takto vysoké částky nás podle odborníků čeká ještě dlouhá cesta k výraznějšímu prosazení zelené energie. Podle sdružení REN21 dnes obnovitelné zdroje představují čtvrtinu světové výrobní kapacity a v roce 2009 dodaly 18% celkově vyrobené energie. A to i navzdory pokračující ekonomické krizi.

Po celém světě má navíc průmysl nových energií potenciál vytvářet nejen čistou energii, ale především miliony nových pracovních míst a výrazně pozvedávat národní i světové hospodářství. Zdaleka největším zdrojem obnovitelné energie zůstávají i nadále vodní elektrárny, které globálně dodávají 15% energie. Pozadu za nimi jsou dokonce i jaderné elektrárny, které celosvětově produkují pouze 13% energie. Naopak fosilní paliva mají podle REN21 plných 69% a zbylé obnovitelné zdroje pouze 3%.

zdroj: EUInfrastructure, BBC

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Nové zdroje energie v USA a Evropě – víc než polovina jsou obnovitelné

  • 19. 7. 2010 (14.04)
    Trvalý odkaz

    Vždycky když čtu podobný článek, tak nevím, jestli se mám smát nebo plakat. Jen kvůli dotované elektřině z nových FVE zaplatí každá domácnost v ČR už příští rok asi tak o 20% víc než letos. Celkem to má být za 20 let kolem 1 bilionu Kč. Takže přiznám se, to se mi moc nelíbí. V Německu mají už tolik VE a s takovým intalovaným výkonem, jako kdyby tam postavili přes 20 nových Temelínů. No a přesto nejsou soběstační a pořád musí od nás elektrickou energii nakupovat (právě teď k nim a do Rakouska teče od nás přes 1000 MW).

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *