Siemens se na šesti megawattech nezastaví

Jaké jsou limity růstu rozměrů a výkonu turbín větrných elektráren? Otázka, která trápí nejednoho návrháře v německé společnosti Siemens Wind Power. Pomyslný vrchol totiž už firma Siemens jednou dosáhla s šestimegawattovou turbínou, ale i ten byl záhy překonán konkurenčními společnostmi.

Pozemní větrná elektrárna Siemens na větrné farmě Farr ve Skotsku, foto: Siemens
Pozemní větrná elektrárna Siemens na větrné farmě Farr ve Skotsku, foto: Siemens

Vývoj firem Daewoo a Mitshubishi se upřel směrem k turbínám s výkonem 7 MW, a pravděpodobně bude pokračovat dál. A tak se otázka jaký růst je ještě možný, a kde už je konečná hranice efektivity obřích elektráren, opakuje stále častěji.

Proč vlastně stavět elektrárny s většími turbínami? Felix Ferlemann, výkonný ředitel společnosti Siemens, věří, že princip vývoje masivních turbín netkví pouze v touze po překonání starých rekordů, ale v úsporách.

„Když budujete někde při pobřeží větrný park, máte jasnou představu o tom, kolik by měla elektrárna dohromady produkovat elektřiny,“ říká Ferlemann. „Ale díky větším turbínám můžete při stejném výkonu dostat náklady na polovinu – méně nezbytných úprav terénu, méně obřích stojanů. To všechno dramatickým způsobem snižuje cenu projektů, a současně je činí lákavějšími pro investory. Odtud se tedy bere ta snaha o co největší turbíny.“

Ferlemann tvrdí, že teď ještě pár let potrvá, než Siemens přijde s něčím větším. Připouští ale, že šest megawattů ještě není technický strop pro nové turbíny. „Záměrem do budoucna bude přejít na technologii přímého pohonu, který o třetinu snižuje váhu celé turbíny,“ popisuje budoucí plány Ferlemann.

„Snažíme se teď hledat a nacházet odolnější součásti, které nevyžadují takovou údržbu, a zároveň zbytečně nezvyšují hmotnost turbíny. Do větších rozměrů půjdeme teprve s kvalitnějšími materiály.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *