Tokijský technologický institut se oblékl do solárních panelů
Méně je někdy více a budova Tokijského technologického institutu (TTI) – Meguro Ward, je potvrzením tohoto přísloví. Do budoucna poslouží spíše jako odstrašující příklad, na kterém bude demonstrováno zbytečné mrhání materiálem a nepochopení základních principů užívání obnovitelných zdrojů energie.
Čtyři stěny budovy tvaru nepravidelného lichoběžníku a střecha, to vše nově pokrývají solární panely. Celkem se jich podařilo na stavbu „naplácat“ 4500. Kromě jistě úctyhodného počtu panelů, který tak ze sedmipatrové Meguro Ward činí solárními panely nejpokrytější budovu na světě, ale nějaké hmatatelnější výsledky chybí.
Alžírsko postaví solární elektrárnu za 8 mld. dolar, DESERTEC startuje
Celková kapacita solární elektrárny i při tak velkém pokrytí plochy se má pohybovat na 650 kilowattech. Není to sice málo, ale vzhledem k množství panelů to není právě oslňující výsledek.
Bohužel, návrháři z nejprestižnější Tokijské univerzity evidentně prahli po pokrytí budovy panely, což se jim beze zbytku podařilo, ale nepřemýšleli už vůbec nad tím, jak je jejich dílo zasazeno do prostoru.
Například, že celá jedna strana budovy je zakryta pětipatrovou obytnou zástavbou „přes ulici“, z další strany je park stínící část TTI, případně železniční viadukt, který zakrývá spodní patra institutu.
Návrháři jsou nicméně se svou prací spokojeni a velmi si pochvalují, že budova díky slunečnímu napájení spotřebovává jen polovinu energie, než jiné srovnatelně velké stavby v regionu.
Na to, že se jedná o Japonce, jsou to paka na pár facek. Na druhou stranu, pokud všichni dodavatelé byli lokální, tak je to relativně v pořádku, vzhledem k poslednímu japonskému roku. I když použití poloviny panelů, napíchání severní části střechy pár větrnými el. a kompletní výměna žárovek a spotřebičů by vyšla cenově lépe a možná by pak pokryli svou spotřebu dvakrát lépe, než nyní. Každopádně těžko odhadovat, když ta věta, kterou se pyšní, je nicneříkající.. „jen polovinu energie, než jiné srovnatelně velké stavby“.. To taky může dělat rozdíl deset procent sem, deset tam.. Tak jako tak, jediné nepochopení je v tom, že je to Japonsko.. být to Čína, Dubaj, apod.. nebylo by to nic překvapivého.