Tokijský technologický institut se oblékl do solárních panelů

Méně je někdy více a budova Tokijského technologického institutu (TTI) – Meguro Ward, je potvrzením tohoto přísloví. Do budoucna poslouží spíše jako odstrašující příklad, na kterém bude demonstrováno zbytečné mrhání materiálem a nepochopení základních principů užívání obnovitelných zdrojů energie.

Doufejme, že TTI neinstalovali žádné solární panely do suterénu. Zdro: Inhabitat.com
Doufejme, že TTI neinstalovali žádné solární panely do suterénu. Zdro: Inhabitat.com
 

Čtyři stěny budovy tvaru nepravidelného lichoběžníku a střecha, to vše nově pokrývají solární panely. Celkem se jich podařilo na stavbu „naplácat“ 4500. Kromě jistě úctyhodného počtu panelů, který tak ze sedmipatrové Meguro Ward činí solárními panely nejpokrytější budovu na světě, ale nějaké hmatatelnější výsledky chybí.

Celková kapacita solární elektrárny i při tak velkém pokrytí plochy se má pohybovat na 650 kilowattech. Není to sice málo, ale vzhledem k množství panelů to není právě oslňující výsledek.

Bohužel, návrháři z nejprestižnější Tokijské univerzity evidentně prahli po pokrytí budovy panely, což se jim beze zbytku podařilo, ale nepřemýšleli už vůbec nad tím, jak je jejich dílo zasazeno do prostoru.

Například, že celá jedna strana budovy je zakryta pětipatrovou obytnou zástavbou „přes ulici“, z další strany je park stínící část TTI, případně železniční viadukt, který zakrývá spodní patra institutu.

Návrháři jsou nicméně se svou prací spokojeni a velmi si pochvalují, že budova díky  slunečnímu napájení spotřebovává jen polovinu energie, než jiné srovnatelně velké stavby v regionu.

ecofriend.com
Sdílet: