Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
1. 6. 2010 v rubrice Solární energie

Plány Evropské unie na projekt DESERTEC se zdá se začínají skutečně zhmotňovat. Největší soukromá společnost v Alžírsku, Cevital, ohlásila, že je ochotna postavit se za projekt solární elektrárny o výkonu až 2000 MW a ceně kolem 8 mld. dolarů.  Solární energie - solární panely elektrárny

Ta by se mohla stát součástí rozsáhlého projektu DESERTEC, jehož cílem je využít africké slunce k zásobování Evropy elektřinou. Součástí projektu jsou ale i další typy obnovitelných zdrojů po celé Evropě, které mají být vzájemně propojeny rozsáhlou distribuční sítí.

„Co bude určovat rychlost rozvoje tohoto energetického projektu je přípěvek firem z Evropské unie,“ komentoval rozjezd projektu Boukhalfa Yaici, manažer divize Obnovitelných zdrojů společnoti Cevital. Představa je taková, že z Alžírska budou vybudovány podmořské kabelové spoje do Španělska nebo Itálie.

Otazníků však visí ve vzduchu hned několik. Předně, jak se k projektu postaví konsorcium firem RWE, Siemens, Deutsche Bank a dalších, které zformovaly konsorcium Desertec. Za druhé, jak se k projektu postaví vláda Alžírska. Ta je známa svou nechutí pouštět do země cizí investory a obecně uzavřeností k vnějším vlivům.

Alžírsko aktuálně získává velkou část svého bohatství díky vývozu ropy a zemního plynu. Solární energie by se však mohla v budoucnosti stát dalším důležitým vývozním artiklem. Rodinná společnost Cevital se chce v tomto oboru stát jedním z nejdůležitějších hráčů.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. hariprasad:

    Mě by zase zajímalo, kolik % se ztratí po cestě. Přenosová soustava má ztráty a od určité vzdálenosti je to již neekonomické.

  2. Fanda:

    Dufam, ze to bude nejake zaujimave riesenie. Zaujimalo by ma ako sa daju urobit tie panely tak, aby ich napriklad nezafukal piesok.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz