Alžírsko postaví solární elektrárnu za 8 mld. dolar, DESERTEC startuje

Plány Evropské unie na projekt DESERTEC se zdá se začínají skutečně zhmotňovat. Největší soukromá společnost v Alžírsku, Cevital, ohlásila, že je ochotna postavit se za projekt solární elektrárny o výkonu až 2000 MW a ceně kolem 8 mld. dolarů.  Solární energie - solární panely elektrárny

Ta by se mohla stát součástí rozsáhlého projektu DESERTEC, jehož cílem je využít africké slunce k zásobování Evropy elektřinou. Součástí projektu jsou ale i další typy obnovitelných zdrojů po celé Evropě, které mají být vzájemně propojeny rozsáhlou distribuční sítí.

„Co bude určovat rychlost rozvoje tohoto energetického projektu je přípěvek firem z Evropské unie,“ komentoval rozjezd projektu Boukhalfa Yaici, manažer divize Obnovitelných zdrojů společnoti Cevital. Představa je taková, že z Alžírska budou vybudovány podmořské kabelové spoje do Španělska nebo Itálie.

Otazníků však visí ve vzduchu hned několik. Předně, jak se k projektu postaví konsorcium firem RWE, Siemens, Deutsche Bank a dalších, které zformovaly konsorcium Desertec. Za druhé, jak se k projektu postaví vláda Alžírska. Ta je známa svou nechutí pouštět do země cizí investory a obecně uzavřeností k vnějším vlivům.

Alžírsko aktuálně získává velkou část svého bohatství díky vývozu ropy a zemního plynu. Solární energie by se však mohla v budoucnosti stát dalším důležitým vývozním artiklem. Rodinná společnost Cevital se chce v tomto oboru stát jedním z nejdůležitějších hráčů.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Alžírsko postaví solární elektrárnu za 8 mld. dolar, DESERTEC startuje

 • 23. 4. 2011 (19.09)
  Permalink

  Mě by zase zajímalo, kolik % se ztratí po cestě. Přenosová soustava má ztráty a od určité vzdálenosti je to již neekonomické.

  Reagovat
  • 30. 8. 2013 (11.22)
   Permalink

   …nehovoriac o kvalite prenosovej siete na Juhu Talianska…

   Reagovat
 • 1. 6. 2010 (18.56)
  Permalink

  Dufam, ze to bude nejake zaujimave riesenie. Zaujimalo by ma ako sa daju urobit tie panely tak, aby ich napriklad nezafukal piesok.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.