Thajsko: nový solární drak

Thajsko rychlým tempem předhání okolní jihoasijské země ve výkonu instalovaných solárních elektráren. Země, která na konci roku 2010 disponovala solárním výkonem 16 MW, letos pravděpodobně zakončí s 2700 MW.

„V úhrnu solárních instalací za tento rok Thajsko dalece předběhne okolní jihoasijské státy.“ Zdroj: reneweconomy.com
„V úhrnu solárních instalací za tento rok Thajsko dalece předběhne okolní jihoasijské státy.“ Zdroj: reneweconomy.com

Oproti loňsku se přitom jedná o skok „dlouhý“ 1200 MW. Rychlost, s jakou Thajsko obrací svůj energetický kurz, je zvláště patrná ve srovnání s vývojem posledních pěti let.

Zatímco v roce 2010 se s obnovitelnými zdroji (s výjimkou vodních elektráren) nikterak zvlášť nepočítalo, nyní se zejména solární elektrárny stávají základem nové energetické koncepce.

Původní národní energetický model zahrnoval vybudování 500 MW solárních elektráren do roku 2022, ale byl přepracován krátce poté, co byl dosud favorizovaný zemní plyn vyhodnocen jako „zdroj nespolehlivý v dlouhodobém měřítku“.

V roce 2011 zvýšilo Thajsko na 55 MW, o rok později na 95 MW a nakonec v roce 2013 na 200 MW. Vláda následně vytvořila podmínky pro širší rozvoj obnovitelných zdrojů, a skokový růst na sebe nenechal dlouho čekat.

S investicí 2,7 miliardy dolarů se podařilo během roku vybudovat a zprovoznit šestinásobek dosavadního výkonu (přibližně 1200 MW), a letos pak 1,2 – 1,5 GW. Přesná čísla pro tento rok zatím nejsou k dispozici, ale už nyní dosáhly investice do dalšího rozvoje solární energetiky částky dvou miliard dolarů.

Přírodní podmínky pro rozvoj solární energetiky jsou v tropickém Thajsku více než příhodné, zejména v severo-východních regionech (Udon-Thani) země. Solární příjem na metr čtvereční za den se tu pohybuje od 19-20 MJ (a ve zbytku země pak 17-19 MJ/m2 za den).

„Z hlediska potenciálu solární energetiky stojí sice Thajsko za Spojenými státy, ale je hodně před Japonskem,“ říká Pichai Tinsuntisook, předseda divize OZE Federace energetického průmyslu.

Pokud jde o trhy v Asii, řadí se Thajsko do čela první desítky nejdůvěryhodnějších a ekonomicky nejatraktivnějších partnerů pro investice do OZE.

„I proto za údobí 2009-2013 Thajsko přilákalo více než 5,6 miliard dolarů ze zahraničí,“ dodává Tinsuntisook. A na rozdíl od korporátního prostředí Číny či Japonska se Thajsko vyznačuje nekomplikovaným stavem vůči zahraničním investorům.

Sdílet: