Thajsko: nový solární drak

Thajsko rychlým tempem předhání okolní jihoasijské země ve výkonu instalovaných solárních elektráren. Země, která na konci roku 2010 disponovala solárním výkonem 16 MW, letos pravděpodobně zakončí s 2700 MW.

„V úhrnu solárních instalací za tento rok Thajsko dalece předběhne okolní jihoasijské státy.“ Zdroj: reneweconomy.com
„V úhrnu solárních instalací za tento rok Thajsko dalece předběhne okolní jihoasijské státy.“ Zdroj: reneweconomy.com

Oproti loňsku se přitom jedná o skok „dlouhý“ 1200 MW. Rychlost, s jakou Thajsko obrací svůj energetický kurz, je zvláště patrná ve srovnání s vývojem posledních pěti let.

Zatímco v roce 2010 se s obnovitelnými zdroji (s výjimkou vodních elektráren) nikterak zvlášť nepočítalo, nyní se zejména solární elektrárny stávají základem nové energetické koncepce.

Původní národní energetický model zahrnoval vybudování 500 MW solárních elektráren do roku 2022, ale byl přepracován krátce poté, co byl dosud favorizovaný zemní plyn vyhodnocen jako „zdroj nespolehlivý v dlouhodobém měřítku“.

V roce 2011 zvýšilo Thajsko na 55 MW, o rok později na 95 MW a nakonec v roce 2013 na 200 MW. Vláda následně vytvořila podmínky pro širší rozvoj obnovitelných zdrojů, a skokový růst na sebe nenechal dlouho čekat.

S investicí 2,7 miliardy dolarů se podařilo během roku vybudovat a zprovoznit šestinásobek dosavadního výkonu (přibližně 1200 MW), a letos pak 1,2 – 1,5 GW. Přesná čísla pro tento rok zatím nejsou k dispozici, ale už nyní dosáhly investice do dalšího rozvoje solární energetiky částky dvou miliard dolarů.

Přírodní podmínky pro rozvoj solární energetiky jsou v tropickém Thajsku více než příhodné, zejména v severo-východních regionech (Udon-Thani) země. Solární příjem na metr čtvereční za den se tu pohybuje od 19-20 MJ (a ve zbytku země pak 17-19 MJ/m2 za den).

„Z hlediska potenciálu solární energetiky stojí sice Thajsko za Spojenými státy, ale je hodně před Japonskem,“ říká Pichai Tinsuntisook, předseda divize OZE Federace energetického průmyslu.

Pokud jde o trhy v Asii, řadí se Thajsko do čela první desítky nejdůvěryhodnějších a ekonomicky nejatraktivnějších partnerů pro investice do OZE.

„I proto za údobí 2009-2013 Thajsko přilákalo více než 5,6 miliard dolarů ze zahraničí,“ dodává Tinsuntisook. A na rozdíl od korporátního prostředí Číny či Japonska se Thajsko vyznačuje nekomplikovaným stavem vůči zahraničním investorům.

CleanTechnica.com

5 komentářů: „Thajsko: nový solární drak

  • 29. 7. 2015 (18.17)
    Trvalý odkaz

    To by mě zajímalo, kolik to „vytvoření podmínek“ bude stát Thajské zákazníky…

    Reagovat
    • 29. 7. 2015 (19.51)
      Trvalý odkaz

      Nemyslím že mnoho, ne všude jsou neschopní blbci jako u nás, kteří vymyslí cokoliv aby obrali lidi. Navíc je technologie někde jinde a asi tak za poloviční cenu. Já myslím že jim to výjde, vzhledem k množství slunečního svitu to bude i na kWh levnější.

      Reagovat
  • 28. 7. 2015 (19.43)
    Trvalý odkaz

    Snad u nás ti „naši“ pupíci u koryt také dostanou někdy rozum a přestanou OZE škodit.

    Reagovat
    • 28. 7. 2015 (20.01)
      Trvalý odkaz

      Obávám se že k tomu nedojde. Jsme zase za blbce celému světu, když to bylo drahé, zadotovali jsme to kde komu, všetně rozjetí produkce (rychlost instalace cca 2GW byla tehdy zančná) a teď cokoliv abychom zůstali u uhlí.

      Reagovat
      • 29. 7. 2015 (0.23)
        Trvalý odkaz

        A přitom při troše podpory bychom mohli mít na střechách v tomto roce už klidně dalších 5-10GW. Regulovaná rychlost instalací 200MW ročně je samozřejmě pochopitelný krok, jak donutit spotřebitele, aby kývli na prolomení limitů a výstavbu dalších zbytečných bloků JE, ale nakonec na takovou koncepci doplatíme všichni.

        Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *